profil

Obraz środowisk społecznych - "Ludzie bezdomni"

poleca 84% 1788 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

INTELIGENCJA (Lekarze,Inżynierowie)
Ta grupa jest w powieści wewnętrznie bardzo zróżnicowana.Z jednej strony należą do niej lekarze, inżynierowie (Judym, Korzecki), którzy widza niesprawiedliwość panującą w otaczającym ich świecie, chcą zmienić rzeczywistość tak, by poprawił się los najbiedniejszych.Jednak ogół inteligencji wybiera oportunizm, pozostaje obojętny na sprawy społeczne, dba wyłącznie o własne interesy, chce się wzbogacić-także kosztem innych.

ROBOTNICY
Zarówno w Warszawie, jak i w Zagłębiu proletariat żył w biedzie, robotnicy dostawali za ciężką, niekiedy ponad siły, pracę w koszmarnych warunkach, głodowe wynagrodzenie.Źle odżywieni, pracujący ponad siły, mieszkający w brudnych, wilgotnych i ciemnych norach. Robotnicy chorowali, szybko umierali, dzieci wyglądąły niczym 'przedwcześni starcy z obliczami trupów". Judy, będąc lekarzem nie mógł im pomóc gdyż nie miał środków medycznych, a ludzie nie mieli za co kupić lekarstw. Jego praca była pracą syzyfową.

ŻYDZI
Żeromski przedstawił ich najbiedniejsze środowiska, nędzarzy z okolic ulicy Krochmalnej,Ciepłej.Mieszkali w ścisku, smrodzie, pośród ruder kłębił się tłum ulicznych handlarzy, żebraków.Brudni w łachmanach sprzedawali psującą się żywność.Warunki higieniczne odbiegały od wszelkim norm.

CHŁOPI
Nędzne, rozpadające się czworaki w Cisach wybudowano na podmokłym gruncie, powszechnie cierpiano na malarię, w jednej izbie z reguły mieszkały dwie rodziny z licznymi, chorującymi dziećmi o martwych oczach.Fornale spali w stajniach i oborach, żywili się niemal wyłącznie gnijącymi ziemniakami.We wsiach panowała niebywała ciemnota, trudno było znaleźć chociażby ślady współczesnej cywilizacji.

ZIEMIAŃSTWO
W społecznej panoramie "Ludzi bezdomnych" zajmuje ono wyraźne zmarginalizowana pozycje, zostało uznane za warstwę społeczną, której czas mija, która odchodzi w przeszłość.Cala szlachta musi się zmienić, będzie inteligencja żyjąca z własnej pracy.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury