profil

Organizmy beztkankowe

poleca 85% 1777 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Pierwotniaki

Bakterie – org. jednokomórkowe. Mogą tworzyć kolonie. Komórki bakterii są niewielkie i mają prostą budowę. Otacza je błona i ściana komórkowa. Niektóre mają warstwę śluzu. Rolę jądra pełni substancja jądrowa, która występuje w postaci zwiniętych nici. Rozmnażają się bezpłciowo przez podział komórki.
Samożywnie wytwarzają pokarm przez foto lub chemosyntezę.
Cudzożywnie żyją w symbiozie z innym organizmem.

Wirusy – bezkomórkowe formy życia składają się z materiału genetycznego i białkowej otoczki (kapsydem). Formy te poza komórką żywiciela nie wykonują żadnych oznak życia.

Protisty – organizmy jedno i wielokomórkowe.
Rozmnażają się bezpłciowo:
- organizmy jednokomórkowe – podział komórki
- wielokomórkowe – fragmentację.
Dzielimy je na: pierwotniaki, glony, śluzowce.

Pierwotniaki – jednokomórkowe protisty posiadające zdolność ruchu. Są cudzożywne, posiadają jedno czasem kilka jąder w komórce. Pantofelek porusza się za pomocą rzęsek; inne za pomocą nibynóżek wici lub wypustek z cytoplazmy. Niektóre powodują choroby np. zaradziec malaryczny – malarię świdrowiec gambijski – śpiączkę afrykańską

Glony – org. samożywne, zbudowane z jednej lub wielu komórek. W środowisku wodnym są producentami materii organicznej. Potrafią przetrwać na ziemi, mało odporne na wysychanie. Mogą być cudzożywne gdy nie ma warunkach potrzebnych do procesu fotosyntezy np. euglena zielona.
Zakwity pojawiają się masowo w zbiornikach wodnych: zmniejszają stężenie tlenu w wodzie powodując śmierć zwierząt.

Śluzowce – posiadają wiele jąder komórkowych. Odżywiają się rozkładając martwą materię. Nie wytwarzają ściany komórkowej. Ich zarodniki są otoczone celulozową ścianą.

Grzyby - organizmy jedno lub wielokomórkowe.
Niektóre zbudowane są z dużych komórek o wielu jądrach (komórczaków). Ich plecha ma postać nitek zw. (strzępkami) Rozkładają się w podłożu tworząc plechę (grzybnię) Niektóre wytwarzają owocniki służące do produkowania zarodników (składa się z trzonu i kapelusza) na kapeluszu tworzy się warstwa w której powstają zarodniki. Większość grzybów rozkłada szczątki organizmów - ich pożywienie, najczęściej przy udziale tlenu.
Mikroza – życie grzyba z rośliną, która dostarcza wodę i składniki mineralne, a dostaje pokarm wytwarzany przez nią. Wśród grzybów są pasożyty. Ich strzępki wrastają do wnętrza żywiciela i pobierają substancje odżywcze z jego komórek np. buławinka czerwona. Grzyby rozmnażają się bezpłciowo przez pączkowanie fragmentację i zarodniki niekiedy płciowo. Antybiotyki substancje o silnych właściwościach bakteriobójczych np. pędzlak – wytwarzana jest penicylina

Porosty – składają się z grzyba i glonu. Mogą żyć same, czasem łączą się tworząc nowy organizm. Nitkowate strzępki grzyba i duża liczba jedno i wielokomórkowych glonów tworzą pleche porostu. Grzyb i glon czerpie korzyści z partnerstwa. Grzyb wchłania i przekazuje wodę i minerały, glon przeprowadza proces fotosyntezy wytwarzając pokarm. Do życia potrzebne jest dwutlenek węgla, woda i sole mineralne.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata