profil

Ocena dorobku literackiego Wacława Potockiego.

poleca 85% 351 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dokonaj oceny dorobku literackiego Wacława Potockiego.Porównaj tematyke jego utworów, gatunki, którymi sie wypowiada z twórczościa innego poety.

Wacław Potocki i Andrzej Frycz Modrzewski pomimo, ze ich twórczość przypada na rożne epoki historyczno-literackie, swoje dzieła poświecili podonej tematyce. Obaj dostrzegali niedoskonałość spoleczno-ustrojowe Rzeczypospolitej szlacheckiej. Poprzez swoja twórczość usiłowali przyczynić się do poprawy sytuacji wewnętrznej państwa. Obaj wiec byli zwolennikami literatury utylitarnej, których żyli treść podporządkowana jest celom społecznym. Często wynikało to z faktu, ze epoki, w których żyli narzucały odmienne formy artystycznego wyrazu.Andrzej Frycz Modrzewski odwoływał się do dziel starożytnych (biblii) i filozofi starożytnych (platona i Cycerona) stworzył wizje państwa oparta na równości obywateli wobec prawa, składającego się harmonijnie ze sobą współisniejących stanów. Wacław Potocki zaś w swoich dziełach nie zawarł konkretnych propozycji całościowych zmian w ustroju państwa, lecz odwoływał się do poczucia współodpowiedzialności za losy państwa. Poprzez swoje utwory oddziaływał na emocji i sumieniu czytelnika wskazującemu właściwa postawę wobec powinności obywatelskich. Potocki posługiwał się formami lirycznymi.Przykladem są utwory: „pospolite ruszenie” , „zbytki polskie” , „nierządem polska stoi”. Slozylo głębszemu oddziaływaniu na czytelniku, bowiem już od starożytności liryka odwoływała się przede wszystkim do odczuć subiektywnych. Modrzewski natomiast, posługiwał się gatunkiem epickim, starał się wpłynąć głownie na stare rozumowe odbiory, dostarczając mu jasnych i przejrzystych argumentów za konieczność gruntownych zmian w polskim prawie. Według Wacława Potockiego zmiany w państwie powinny polegać przed wszystkim na skuteczniejszym egzekwowaniu prawa „co rok to nowe prawa i konstytucyje”
Cytat ten potwierdza, ze według Potockiego przemiany ustrojowe same w sobie nie przyczynia się do ulepszenia sytuacji kraju, jeśli w ślad za nimi nie zmieni się stosunek szlachty do prawa. Zkolei obraz państwa idealnego nakreślonego przez Modrzewskiego w utworze „ o poprawie rzeczpospolitej” opiera się przede wszystkim na właściwym systemie prawnym stworzonym tak, aby państwo jak najlepiej służyło obywatelom. Frycz przedstawił w swoim utworze zasady życia społecznego, politycznego, religijnego i obyczajowego wedle, których powinno być zorganizowane doskonale państwo. Chciał je wprowadzić w życie narodu, ponieważ był gorącym patriota i całym sercem pragnął uchronić ojczyznę od upadku. Natomiast wiele utworów Potockiego stanowi jakby ówczesny rachunek obywatelskiego sumienia narodu. Mimo, ze twórczość Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Wacława Potockiego służyła jednemu celowi, to metody jego osiągnięcia w przypadku obu literatów były rożne. Podobnie jak rożne były ich poglądy na temat przyczyn problemów wewnętrznych państwa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Epoka
Teksty kultury