profil

Wielocukry

poleca 83% 955 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wielocukry.

wielocukrowce, polisacharydy, glikany. Związki organiczne, które hydrolizowane wobec kwasów lub enzymów rozpadają się na wiele cząsteczek cukrów prostych (pentoz lub heksoz). Najważniejszymi polisacharydami są skrobia i celuloza. Wielocukry to sacharydy zbudowane z dużej liczby monosacharydów połączonych wiązaniami glikozydowymi. Należą do biopolimerów i charakteryzują się różną masą cząsteczkową. Dzielą się na:


- homopolisacharydy (np. skrobia, celuloza) , zbudowane z cząsteczek tego samego monosacharydu .

- heteropolisacharydy (np. kwas hialuronowy) zbudowane z cząsteczek różnych monosacharydów. Ważnymi heteropolisacharydami są mukopolisacharydy zbudowane zawsze z kwasu uronowego i aminocukru (np. heparyna).


DO WIELOCUKRÓW NALEŻĄ:

-skrobia roślinna

-skrobia zwierzęca, czyli glikogen

-dekstryna

-błonnik, czyli celuloza

-nulina

-hemiceluloza

-pektyna

Na szczególną uwagę zasługuje glikogen. Jest to substancja zapasowa, zmagazynowana zwłaszcza w wątrobie i w mięśniach. Wielocukier ten składa się z olbrzymiej ilości cząsteczek glikozy. Przy użytkowaniu do produkcji energii zostaje on rozłożony przez adrenalinę na cząsteczki glikozy, które w czasie utleniania dają energię potrzebną do skurczu włókien mięśniowych. Nadmiar glikozy może być jednak z powrotem zamieniany przez insulinę na glikogen.
Skrobia roślinna magazynowana jest w bulwach, kłączach, cebulach i nasionach i służy jako substancja pokarmowa dla rozwijającej się rośliny.

Wielocukry, czyli polisacharydy, to węglowodany złożone z wielu reszt cukrów prostych. Mają przybliżony wzór sumaryczny (C6H10O5)n, gdzie n oznacza liczbę reszt cukrowych. Liczba reszt cukrowych waha się od kilku do kilku tysięcy. Są to związki wielkocząsteczkowe pochodzenia naturalnego. W odróżnieniu od monosacharydów i disacharydów są nierozpuszczalne w wodzie i nie mają słodkiego smaku.

Są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie. Stanowią materiał zapasowy (skrobia) lub budulcowy (celuloza) niektórych roślin.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta