profil

Dbać o język polski - przemówienie

poleca 83% 1332 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Szanowni Koledzy i Koleżanki!
Witam Was na spotkaniu poświęconym dbałości Polaków o język ojczysty. Zebraliśmy się tu, aby zastanowić się, w jaki sposób możemy zapobiec niepoprawnemu stosowaniu języka polskiego przez jego użytkowników.
Zastanówmy się Kochani nad jednym z najgorszych błędów, jakie popełniają Polacy. Mam na myśli stosowanie wulgaryzmów. Po co używacie niecenzuralnych wyrazów? Możecie przecież sprawić komuś przykrość! Czy nie lepiej brzmi zdanie: "czy możesz zostawić mnie w spokoju" niż np. "odwal się"? Co Wam szkodzi być miłym dla innych? Czy to taki duży wysiłek? Nie! Starajcie się panować nad tym, co mówicie i nad Waszymi emocjami. Zastępujcie wulgaryzmy innymi, ładniej brzmiącymi słowami.
Kolejnym, bardzo częstym błędem, popełnianym przez Polaków jest niepoprawne stosowanie związków frazeologicznych, które czasem brzmią niemal śmiesznie. Błędne przekształcanie frazeologizmów często doprowadza do wielu nieporozumień, jeśli więc nie znamy ich dokładnego znaczenia bądź budowy, lepiej ich nie używajmy. Po co ośmieszać się nieznajomością własnego języka? Czyż nie wystarczy mówić prosto, ale za to poprawnie?
Drodzy Rówieśnicy!
Powinniśmy również, uważać na zapożyczenia. Nie stosujmy ich zbyt często gdyż nasz język jest równie piękny, jak języki obce i ma wiele unikatowych zalet. Większość zapożyczeń możemy zastąpić wyrazami bliskoznacznymi, więc starajmy się dążyć do takich właśnie rozwiązań! Przecież Rej pisząc słowa "Polacy nie gęsi, iż swój język mają" miał rację! Mamy swój piękny, ojczysty język, nie potrzebuje on tysiąca zapożyczeń, tylko po to, by stać się "modnym".
Mili Słuchacze!
Mam nadzieję, że wszyscy szanujecie, znacie i dbacie o swój język ojczysty, że nie wstydzicie się jego uroku i piękna, które potraficie przekazać innym i nauczyć ich, że łączy nas język ojczysty, który pozwala nam się różnić od innych narodów i świadczy o naszej polskości. Pielęgnujmy język polski niczym piękną roślinę i niech nasze słowa będą dla niego wodą dającą mu życie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta