profil

Odwołując się do wybranych utworów Jana Kochanowskiego przedstaw jego sposób na szczęśliwe i godne życie. Oceń rady poety.

poleca 85% 261 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jan Kochanowski był polskim poetą, który tworzył w renesansie. W swoich utworach przedstawiał rady, jak żyć szczęśliwie i godnie. Odwoływał się do starożytnych filozofii, był także humanistą.
W pieśni "Nie porzucaj nadzieje" Kochanowski namawia czytelnika do stoickiej postawy. Człowiek powinien tak samo znosić powodzenie i cierpienie, ponieważ chwile te nie będą trwały wiecznie. Następuja one po sobie tak jak dzień i noc lub pory roku.
W tym samym utworze poeta ukazuje, jak ważna jest wiara w Boga i jak może ta wiara pomóc. Autor opisuje zmienność Fortuny, a następnie radzi, żebyśmy zaufali Bogu, bo on nie będzie się nami bawił, tak jak rzymska bogini. Z nim uda nam się przetrwać przeciwności losu.
We fraszce "Do gór i lasów" podmiot liryczny opowiada swoje życie. W tym wypadku jest to sam Kochanowski, który wspomina, jak intensywnie spędził młodość i iloma różnorodnymi zajęciami się trudził. Zastanawia się, co się zdarzy w przyszłości i zdaje się na bieg wydarzeń. W dziele tym ukazany zostaje obraz człowieka, który żyje zgodnie z zasadą "carpe diem ".
W pieśni "Serce rośnie patrząc na te czasy" podmiotem lirycznym jest człowiek szczęśliwy. Umie się cieszyć z życia, ponieważ ma czyste sumienie i jest cnotliwy. Według Kochanowskiego tylko wtedy można czerpać radość z życia.
Moim zdaniem rady poety z Czarnolasu są bardzo trafne. Gdybyśmy żyli według jego wskazówek, moglibyśmy powiedzieć, że egzystowaliśmy mądrze. Kochanowski namawia nas do tego, abyśmy czerpali z życia jak najwięcej, dając przy tym coś dobrego z siebie innym.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury