profil

Kultura rycerska - zagineła czy przetrwała do czasów współczesnych?

poleca 85% 165 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz Kamienie na szaniec

Jeszcze nie tak dawno temu, wychodząc na ulice miast można było spotkać rycerza z krwi i kości. Mowa tu o ludziach, którzy żyli na własnych zasadach i obyczaje. Różnili się od innych stanów ideami. Byli oni bardzo ważni dla ówczesnej kultury, a według mnie ich przekonania i zachowania przetrwały do dziś. Udowodnię to poniższymi argumentami.
Wielu z nas kojarzy sobie rycerza ze zbroją, mieczem i zawsze wiernym koniem. Takich ludzi nie spotyka się na ulicach, a mimo to sądzę, że rycerzy w naszych czasach jest na pęczki. Łatwo z tego wywnioskować, że mówię o tej starodawnej mentalności, a nie o wyglądzie zewnętrznym. Taka „rycerskość” objawia się w większości codziennych zachowań. Zwyczajne otwieranie drzwi przed kobietami, czy ustępowanie miejsca starszej osobie jest kultywowaniem tej średniowiecznej kultury.
Po drugie, wraz ze słynnymi dziełami, takimi jak „Krzyżacy” autorstwa Henryka Sienkiewicza, przekazuje się wiedzę o naszych przodkach z pokolenia na pokolenie. Dzięki nim kultura rycerska nie ginie. Jest ona kultywowana. Bardzo często powstają różnego rodzaju imprezy, które mają na celu szerzyć i rozpowszechniać średniowieczne obyczaje. W ten sposób, jeszcze przez wiele lat będzie można słuchać o rycerskich wyczynach i naśladować je.
Po trzecie, czyż największymi wartościami średniowiecznych wojowników nie były Bóg, honor i ojczyzna? Doskonałym tego potwierdzeniem będzie „Pieśń o Rolandzie”. Tytułowy bohater umarł za ojczyznę. Takich poświęceń dopuszczali się Polacy w czasie II wojny światowej. Gdyby nie oni, to pisałabym tę pracę po niemiecku. Na przykład chłopcy z „Kamieni na Szaniec” autorstwa Aleksandra Kamińskiego byli jednymi z wielu, którzy ratowali Polskę w latach 1939-1943. Zachowywali się oni tak godnie, jak prawdziwi rycerze.
Rycerze byli wspaniałym ludźmi i obywatelami. Żyli według wspaniałych zasad, a swój dorobek pozostawili nam – swoim przodkom. Uważam, że wielka cześć rycerskiej mentalności pozostała w wielu ludziach i jeszcze wiele przetrwa.

Bardzo proszę o komentarze i oceny. To dla mnie bardzo ważne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta