profil

Związek kazirodczy z siostrą

poleca 43% 33 głosów

Twórcy dramatów romantycznych nie mieli może odwagi pokazywać związków kazirodczych ojca i córki czy syna i matki wprost, sugerowali jednak np. takie związki pomiędzy rodzeństwem. Taką nietypową i zakazaną miłością darzy prawdopodobnie bohaterka Horsztyńskiego Juliusza Słowackiego, Amelia, swojego brata Szczęsnego. Nadaje wprawdzie swemu uczuciu pozory siostrzanej troski, ale zdradzają ją słowa:

Wyznaj mi wszystko, bracie miły... Ach! Jak musi być szczęśliwa ta dziewica, którą ty kochasz... Ty nie odpowiesz jej nigdy z gorzką ironią...
Ty musisz być przy niej wzniosły i piękny. Ja znam duszę twoją, znam ją aż do najgłębszych uczuć i tajemnic... Gdybym nie była twoją siostrą, to musiałabym zostać twoją narzeczoną... albo... mniszką.

(Juliusz Słowacki, Horsztyński)

Charakter kompensacyjny ma też opieka dziewczyny nad malutkim braciszkiem Szczęsnego. Obojętność jednego brata, wymykającego się jej wpływom i uczuciom, zastępuje niejako wdzięczny kontakt z młodszym braciszkiem, który kocha, jest uległy i posłuszny – np. grzecznie uczy się pacierza. Amelia sama przyznaje, że zajmowanie się małym chłopcem przypomina jej o Szczęsnym, za zajęcie się dzieckiem spodziewa się wdzięczności starszego brata, przecież wyręcza go w obowiązkach. Modlitwa też jest jeszcze jedną okazją do myślenia o Szczęsnym i wymawianiu jego imienia („Czy ty mnie nie pocałujesz za to, że twojego braciszka uczę modlić się za ciebie?”). Niestety, nie poznajemy głębiej postaci Amelii, odrzuconej przez ojca jako dziecko z nieprawego łoża (Amelia nie wie, że Kossakowski nie jest jej prawdziwym ojcem), lekceważonej przez brata... Piętno kazirodztwa czyni tę postać ciekawą.
O miłości kazirodczej siostry i brata mowa też w sztuce Żałoba przystoi Elektrze Eugene’a O’Neilla, nawiązującej do mitologicznej historii Elektry – mścicielki swego ojca... Współczesna Elektra, Lawinia Mannon, darzy więcej niż siostrzanym uczuciem swego brata Orina, którego zresztą skłania do zemsty na zabójcy ojca. Jej uczucie nienawiści do ojczyma również podszyte jest zazdrością, niegdyś kochała go i czuje się zazdrosna, że związał się z jej matką, Christine.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty