profil

Prawo naturalne a prawo stanowione

poleca 61% 66 głosów

Jeżeli prawo będziemy pojmować jako szereg norm uporządkowanych przez zespół ludzi, których celem jest określenie współżycia różnych społeczności w ramach organizmu, jakim jest państwo, to szybko uświadomimy sobie, jak wiele gałęzi prawa można wyróżnić.

Biorąc pod uwagę źródła prawa, możemy wyróżnić prawo naturalne i prawo stanowione.

Warto pamiętać

Prawo naturalne jest to prawo przyrodzone, które posiadamy ze względu na sam fakt bycia człowiekiem. Prawa naturalnego nikt nam nie nadał, więc jest ono prawem niezbywalnym. W przeciwieństwie do prawa naturalnego, prawo stanowione opiera swój kształt i byt o prawa tworzone z woli władcy lub ludu.

poleca 71% 456 głosów

Prawo naturalne

Jest to prawo przyrodzone, które posiadamy ze względu na sam fakt bycia człowiekiem. Prawa naturalnego nikt nam nie nadał, więc jest ono prawem niezbywalnym. Istnieje w świadomości człowieka. Wydaje się słusznym stwierdzenie, że prawo istnieje wtedy, gdy ludzie uznają, iż coś jest prawem. Prawo naturalne człowieka istniało zawsze, jednak po raz pierwszy zostało sformułowane w aktach stanowiących prawo w XVIII wieku. Uczyniono to niemal równocześnie w Ameryce w Deklaracji Niepodległości i we...

poleca 48% 46 głosów

Prawo stanowione

Opiera swój kształt i byt o prawa tworzone z woli władcy lub ludu. We współczesnych systemach prawnych prawo wywodzi się z konstytucji, przez którą, podobnie jak ustawy i inne akty prawne wyrażające wolę ich twórców, jest kształtowane.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta