profil

Aminokwasy

poleca 58% 363 głosów

Aminokwasy to związki dwufunkcyjne zawierające w swych cząsteczkach grupę karboksylową –COOH oraz grupę aminową –NH2. Często stosowaną zasadą określającą wzajemne położenie grupy aminowej i karboksylowej jest oznaczenie atomów węgla w łańcuchu węglowodorowym kolejnymi literami greckimi: α, β, γ, δ.

Aminokwasy

Biorąc pod uwagę różne kryteria podziału można dokonać ich rozmaitej klasyfikacji. Aminokwasy dzielimy na:

  • białkowe i niebiałkowe,
  • glikogenne i ketogenne,
  • α-aminokwasy i o nietypowej budowie,
  • egzogenne i endogenne,
  • alifatyczne, aromatyczne i heterocykliczne,
  • niepolarne i polarne,
  • kwasowe, zasadowe i obojętne (zawierające niepolarne łańcuchy boczne lub polarne łańcuchy boczne z grupami funkcyjnymi niedysocjującymi).

Poniżej podano wzory i nazwy przykładowych aminokwasów białkowych. Przy każdym z nich znajduje się również ich trzyliterowy skrót.

Wszystkie aminokwasy białkowe w organizmie ludzkim są α-L-aminokwasami. Wyjątkiem jest glicyna, która nie tworzy izomerów optycznych (brak asymetrycznego atomu węgla w cząsteczce). Aminokwasy białkowe są więc optycznie czynne. Do ustalenia ich przynależności do szeregu L jako wzorzec wybrano L-serynę.

Wzory aminokwasów

Aminokwasy są ciałami stałymi, krystalicznymi o dość wysokiej temperaturze topnienia. W stanie stałym aminokwasy występują w postaci soli wewnętrznych, które zawierają tzw. jony obojnacze, np.
Jony obojnacze aminokwasów

W wodnym roztworze aminokwasów zawierających jedną grupę karboksylową i jedną grupę aminową ustala się stan równowagi, w którym występują trzy formy jonowe:
Formy jonowe aminokwasów

W roztworze kwaśnym, przy małej wartości pH, występuje kation, a w roztworze zasadowym, przy dużej wartości pH, występuje anion. Wartość pH roztworu, przy której istnieje dokładna równowaga między formą kationową i anionową, i stężenie jonu obojnaczego jest największe, nosi nazwę punktu izoelektrycznego (pI). Zmiana pH roztworu wywołuje przesunięcie równowagi w stronę anionu (pH > pI) lub w stronę kationu (pH < pI). W punkcie izoelektrycznym aminokwas wykazuje minimum rozpuszczalności, lepkości oraz ruchliwości w polu elektrycznym, gdyż stężenie anionowej i kationowej formy jest minimalne i równe sobie.

Ze względu na obecność w cząsteczce grupy funkcyjnej o właściwościach kwasowych (–COOH), jak i zasadowych (–NH2),aminokwas reaguje jak związek amfoteryczny, np.
Reakcja aminokwasu jak związku amfoterycznego

Aminokwasy ulegają dekarboksylacji. Pod wpływem enzymu dekarboksylazy tworzy się tlenek węgla(IV) i odpowiednia amina I-rzędowa, np.:
Dekarboksylacja aminokwasów

Aminokwasy reagują z kwasami tworząc estry, np.
Powstawanie estrów z aminokwasów

Dodatkowo wszystkie α–aminokwasy pod wpływem kwasu azotowego(III) ulegają dezaminacji, tworząc odpowiednio α–hydroksykwas i azot, np.
Dezaminacja aminokwasu

Reakcja ta nosi nazwę reakcji van Slyke’a i pozwala na ilościowe oznaczenie aminokwasu w układzie. Reakcja ta jest przykładem synproporcjonowania:
Synproporcjonowanie aminokwasów

Charakterystyczną właściwością β–aminokwasów jest tworzenieα, β-nienasyconych kwasów na drodze eliminacji cząsteczki amoniaku, np.
tworzenie α,β-nienasyconych kwasów

Z kolei γ,δ–aminokwasy ulegają cyklizacji tworząc laktamy, czyli cykliczne amidy (odpowiednie oddalenie grup funkcyjnych warunkuje wewnątrzcząsteczkową kondensację), np.
Powstawanie laktamów poprzez cyklizację

Szczególna właściwość aminokwasów wiąże się ze zdolnością ich cząsteczek do łączenia się z sobą w większe ugrupowania. W reakcji kondensacji cząsteczki glicyny i alaniny można uzyskać dipeptydy, np.
Uzyskiwanie dipeptydów
Wiązanie peptydowe

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 4 minuty

Spis treści