profil

Elektrody

poleca 65% 20 głosów

Metal zanurzony do roztworu swoich jonów:

  • przekazuje jony do roztworu ładując się na powierzchni ujemnie(przy małym stężeniu elektrolitu):
    Me → Men+ + ne−
  • przyjmuje na swoją powierzchnię jony z roztworu ładując się dodatnio (zachodzi przy dużym stężeniu elektrolitu lub gdy metal wykazuje małą aktywność chemiczną – metal szlachetny):
    Men+ + ne− → Me

Metal zanurzony do roztworu swoich jonów nosi nazwę elektrody metalicznej (półogniwa). Na granicy metal–roztwór tworzy się podwójna warstwa elektryczna i elektroda dzięki temu uzyskuje pewien potencjał elektryczny (potencjał elektrody), który zależy od rodzaju metalu, rodzaju elektrolitu i stężeń jonów w roztworze.

Ilościowo potencjał elektrody określa wzór Nernsta:

Wzór Nernsta

Potencjał standardowy elektrody E°Me/Men+ to potencjał elektrody zbudowanej z metalu zanurzonego w roztworze, w którym stężenie jonów potencjałotwórczych wynosi 1 mol/dm3 i wszystkie gazy występują pod ciśnieniem 1013,25 hPa, w temperaturze 25°C (298 K).

Wzór ten obowiązuje dla roztworów rozcieńczonych, gdyż dla roztworów stężonych obowiązuje zależność:

Wzór Nernsta dla roztworów stężonych

W temperaturze 298 K wzór Nernsta ma postać:

Wzór Nernsta w temp 298K

poleca 36% 34 głosów

Podział elektrod

Elektroda metaliczna należy do elektrod I rodzaju, które ogólnie można scharakteryzować następująco: metaliczne : blaszka metalowa w roztworze zawierającym jony tego metalu gazowe : metal szlachetny (np. platyna) zanurzony do roztworu nasyconego gazem, zawierającego jony tego samego pierwiastka,np. utleniająco-redukujące : metal szlachetny (np. platyna) zanurzony w roztworze zawierającym jony na różnych stopniach utlenienia, np. Przenośnikiem elektronów jest blaszka...

poleca 53% 34 głosów

Szereg napięciowy metali

Zestawienie standardowych potencjałów elektrod metalicznych, uporządkowanych według rosnących wartości E o , tworzy tzw. szereg napięciowy metali: ujemna wartość potencjału w szeregu wskazuje, że metal ma większą zdolność do utraty elektronów niż wodór (większa zdolność metalu do utleniania się) – metal jest silniejszym reduktorem, najbardziej aktywne metale znajdują się na początku szeregu napięciowego, najmniej aktywne są na końcu (metale szlachetne), metal bardziej aktywny...

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta