profil

Korozja

poleca 74% 46 głosów

Korozja to stopniowe niszczenie tworzyw wskutek działania środowiska. Przyczyną mogą być różne procesy chemiczne, elektrochemiczne, biologiczne czy mechaniczne. Znana z życia codziennego korozja metali i ich stopów należy do korozji elektrochemicznej; korozja żelaza prowadzi do utworzenia rdzy, czyli mieszaniny wodorotlenków, tlenków i węglanów. Do jej powstania konieczna jest obecność tlenu i wody.

W warunkach domowych można przeprowadzić następujące doświadczenie:

Doświadczenie z korozją

Obserwacja: brak zmian w probówce nr 3 i 4, a w probówce nr 2 gwóźdź zardzewiał szybciej niż w probówce nr 1.

Sposoby ochrony przed korozją

Niektóre metale (glin, chrom, cynk) są odporne na korozję, gdyż na ich powierzchni tworzy się szczelnie przylegająca warstewka tlenku zabezpieczająca metal przed dalszym utlenianiem. Jest to tzw. pasywacja.

poleca 36% 73 głosów

Czynniki wpływające na szybkość korozji

a) zwiększenie szybkości poprzez: obecność soli (np. NaCl) – zwiększenie liczby jonów w roztworze; jony mają za zadanie zwiększenie przewodnictwa elektrycznego roztworu, obecność jonów H + . b) zmniejszenie szybkości poprzez obecność jonów OH – . Uwaga: w mikroogniwach metal stanowiący anodę ulega szybkiemu zniszczeniu. Mikroogniwa tworzą się w układzie: gwóźdź połączony z drutem miedzianym, niklowym lub z drutem cynkowym, korozja zachodzi łatwiej niż dla gwoździa...

poleca b/d

Mikroogniwo Fe/Ni

Anodę stanowi żelazo, a katodę – nikiel; na elektrodach zachodzą następujące reakcje:

poleca 65% 17 głosów

Mikroogniwo Fe/Zn

Anodę stanowi cynk, a katodę – żelazo; na elektrodach zachodzą następujące reakcje:

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty: