profil

Mąż rozdarty między dwiema kobietami

poleca 50% 16 głosów

Klasyczny trójkąt małżeński tworzą Zenon Ziembiewicz, jego żona Elżbieta z Bieckich i córka kucharki Justyna Bogutówna. Co ciekawe, Elżbieta wie, że Zenon jeszcze za czasów narzeczeńskich miał romans z Justyną, którego efektem była ciąża usunięta za przyzwoleniem Ziembiewicza przez Bogutównę. Ten romans kładzie się cieniem na życiu małżeńskim i rodzinnym Ziembiewiczów. Zenon, a nawet Elżbieta czują się odpowiedzialni za Justynę: jej zdrowie, psychikę, stan majątkowy, pracę. Zenon nie przestaje się zresztą z Bogutówną spotykać. Ponieważ dziewczyna go kocha, dochodzi do tragedii; gdy Zenon Ziembiewicz jest u szczytu kariery, Justyna wkracza do jego gabinetu i oblewa go kwasem, kompromitując go jako prezydenta, łamiąc mu życie i... pozbawiając wzroku. Zrozpaczony i upokorzony Zenon wkrótce potem popełni samobójstwo.
Rozdarty pomiędzy dwiema kobietami, a raczej zjawą – upiorem, Dziewicą symbolizującą poezję, a Żoną jest poeta, hrabia Henryk z Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego. Opuści on żonę i doprowadzi ją do choroby, obłędu i śmierci.
Uwodzi Helę – bohaterkę Szczęścia Frania Włodzimierza Perzyńskiego, ubogi nauczyciel rysunku, człowiek żonaty. Dziewczyna zachodzi w ciążę, a artysta ucieka, wymigując się koniecznością zdobycia środków na wspólne życie.
Typowy trójkąt małżeński tworzą bohaterowie głośnej współczesnej powieści Milana Kundery Nieznośna lekkość bytu. Jej bohater lekarz żeni się z zakochaną w nim Teresą, która potem robi karierę fotografa, ale kocha również tajemniczą, ekscentryczną artystkę i przyjaciółkę – Sabinę. Ten romans rozgrywa się na tle okupowanej przez wojska sowieckie Czechosłowacji i Francji, dokąd lekarz wraz z żoną emigruje.
Wyjątkowo perwersyjny jest romans Humberta Humberta – bohatera Lolity Vladimira Nabokova. Żeni się on z wdową, jednocześnie stając się ojczymem Lolity. Tych dwoje – nieletnią dziewczynę, nimfetkę Lo i dojrzałego mężczyznę – połączy płomienny romans... Kochanek spisywać będzie swe przeżycia, zeszyt wpadnie w ręce żony, kobieta załamie się (na nic zdadzą się tłumaczenia, że to fikcja literacka) i poruszona, postanowi działać szybko. Biegnąc z listem do skrzynki pocztowej, wpadnie pod samochód i umrze, a Humbert pozostanie z przybraną córką i kochanką, aż do czasu jej ucieczki...

Podoba się? Tak Nie