profil

Kobieta znudzona mężem

poleca 67% 9 głosów

Klasyczny trójkąt małżeński spotykamy w Żabusi Gabrieli Zapolskiej. Tytułowa bohaterka, uchodząca za idealną żonę, matkę, córkę i gospodynię, przedmiot uwielbienia bezkrytycznego małżonka – Raka, zdradza go. W dodatku z cudzym narzeczonym.
Karol Bovary – nudny, zakochany w żonie prowincjonalny lekarz bez ambicji nie spełnia oczekiwań pragnącej niezwykłych przeżyć, marzącej o luksusie, romansach i cudownym życiu Emmy (Pani Bovary).Greta Garbo w roli Anny Kareniny w ekranizacji powieści Lwa  Tołstoja. Naczytawszy się romantycznych lektur Emma liczyła, że cudowną odmianę życia da jej małżeństwo. Ponieważ nie dało, a mąż nie spełniał żadnych jej oczekiwań, nie miał nawet zawodowych ambicji, zdradziła go (i bez jego wiedzy zrujnowała). Karol, aż do śmierci żony, nie był świadom, że zdradzała go z Rudolfem i Leonem.
Kokietką poszukującą nowych wrażeń jest też zapewne Juliasiewiczowa z Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Mężatka, skłonna do plotek i życia ponad stan, kokietująca nawet syna ciotki, Zbyszka, ma na pewno liczne grzeszki na sumieniu, jest jednak na tyle rozsądna, by je tuszować i dbać o dobrą opinię...
Nie rozumie się z mężem Teresa Kociełłowa – bohaterka Nocy i dni Marii Dąbrowskiej. Dlatego zupełnie niespodziewanie nawiązuje w czasie wakacyjnego wyjazdu do siostry romans z przypadkowo poznanym Tadeuszem Krępskim. O miłości tych dwojga nie wie nikt, ani mąż Tereni, ani nawet Barbara. Niechcicowa dowie się o tym dopiero z półsłówek siostry, wypowiadanych już w chorobie, i z listów, które Teresa pozostawia jej na wypadek śmierci.

Podoba się? Tak Nie