profil

Tkanki twórcze

poleca 41% 267 głosów

Umożliwiają roślinie nieograniczony wzrost, który odbywa się w ściśle określonych miejscach, zwanych strefami merystematycznymi. Znajdujące się tam komórki o dużym jądrze, cienkich ścianach i nielicznych wakuolach intensywnie się dzielą. Nowo powstałe komórki ulegają później zróżnicowaniu, przekształcając się w komórki tkanek stałych.

Lokalizacja merystemów w roślinie
Lokalizacja merystemów w roślinie

Podział tkanek twórczych związany jest z ich pochodzeniem, a następnie z ich lokalizacją.


Podział tkanek twórczych

Zapamiętaj

Osiągnięcie tkankowego poziomu rozwoju ewolucyjnego, którego początki obserwuje się u należących do protistów brunatnic, u roślin uwarunkowane zostało ich wyjściem na ląd, co wiązało się z rozwiązaniem problemu pobierania i transportu wody oraz zabezpieczeniem przed jej utratą, jak również koniecznością zwiększenia odporności mechanicznej organizmu.

poleca 56% 56 głosów

Merystemy pierwotne

Merystemy pierwotne wywodzą się z tkanek embrionalnych zarodka. Stąd też zachowują zdolność do podziału przez całe życie. Wyróżnia się merystemy wierzchołkowe oraz interkalarne. – Merystemy wierzchołkowe (stożki wzrostu) umożliwiają wzrost na długość oraz pierwotny przyrost na grubość korzeni i pędów. – Merystemy interkalarne (wstawkowe) powodują także wzrost na długość (np. traw), ale znajdują się w łodydze ponad nasadami liści u podstawy międzywęźli. Powstają przez odsunięte przez...

poleca 66% 58 głosów

Merystemy wtórne

Merystemy wtórne tworzą się z żywych komórek stałych o charakterze miękiszowym, które na skutek odróżnicowania wróciły do stanu embrionalnego. Zaliczane są do nich merystemy boczne i przyranne. – Merystemy boczne umożliwiają wtórny przyrost na grubość korzenia i łodygi, przy czym kambium (miazga twórcza) tworzy się między łykiem i drewnem pierwotnym (tylko w wiązkach otwartych), natomiast fellogen (miazga korkotwórcza) zakłada się pod skórką korzenia i pędu. Komórki kambium...

poleca 71% 502 głosów

Tkanki stałe

Tkanki stałe Są niezdolne do podziałów i całkowicie zróżnicowane. Dzielą się na tkanki okrywające, miękiszowe, przewodzące, wzmacniające, wydzielnicze.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta