profil

Deportacja

poleca 100% 3 głosy

rzecz. ż

przymusowe przesiedlenie ludności, najczęściej na skutek działań wojennych lub nowego ustalania granic po zakończeniu wojny; deportacja wiąże się z wysiedleniem i zmianą miejsca zamieszkania dla dużej grupy ludzi, może to również być zesłanie w odludny, nieprzyjazny rejon i pozbawienie możliwości normalnego życia, co celowo skazuje daną ludność na wyniszczenie i zagładę. W najnowszej historii Polski miało miejsce kilka masowych deportacji (D. lm). Dziadek Tomka cudem uniknął deportacji (D. lp, ident. w C. i Ms. lp) po zajęciu Lwowa przez Rosjan. Cała jego rodzina została wtedy deportowana do Kazachstanu.

Pochodzenie:

deportowany – związany z deportacją, człowiek, który został deportowany, np. Podróż trwała długo, deportowanym brakowało żywności i wody,
deportować – przesiedlać.

Obecna postać

Przesiedlenie, wydalenie kogoś z kraju można określić również słowem ekspatriacja. Słowami o podobnym znaczeniu są również: wygnanie, wysiedlenie, oraz zsyłka (od zesłać), choć tego ostatniego używa się najczęściej przy nazywaniu kary stosowanej przez carat w odniesieniu do Polaków, zwłaszcza po powstaniach i ruchach niepodległościowych XIX w. (zsyłka na Sybir, zesłaniec syberyjski)

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Deportacja