profil

Łowy – męskie zajęcie

poleca 34% 3 głosy

Polowanie jest postrzegane przede wszystkim jako męskie zajęcie. Panie udają się na łowy raczej dla towarzystwa lub nie jeżdżą wcale. Kupienie chłopcu strzelby czy zabranie go na polowanie jest swoistym wtajemniczeniem w męskość. Taką inicjację przechodzi Tomasz, bohater Doliny Issy Czesława Miłosza, polujący w towarzystwie wytrawnego myśliwego, szlachcica Romualda Bukowskiego.
Bardziej egzotyczne polowania, w których biorą udział silni bohaterowie,będący ucieleśnieniem cech twardych mężczyzn, spotykamy w książkach Ernesta Hemingwaya. Opowiadanie Stary człowiek i morze utrwala walkę starego kubańskiego rybaka z ogromną rybą – marlinem. Santiago, stary już, ale nadal sprawny, wytrawny rybak złowi wielką rybę: wygra z nią nierówną walkę, zabije ją harpunem i przywiąże do swej łodzi. Niestety,do brzegów przybędzie jedynie z doszczętnie ogryzionym przez rekiny szkieletem zdobyczy. Udowodni jednak sobie i innym, jak bardzo jest silny, wytrwały i heroiczny. Potrzebuje takiego dowodu, zwłaszcza że przez poprzednie dni prześladował go pech.
Wrażenia z połowów ryb i wielorybów, zwłaszcza z dalekich wypraw, na których czyhały na mężczyzn niebezpieczeństwa i... „hiszpańskie dziewczyny”opisują też liczne popularne piosenki – szanty.

Podoba się? Tak Nie