profil

Jądro komórkowe

poleca 43% 42 głosów

Typowe jądro składa się z chromatyny, kariolimfy oraz jąderka i otoczone jest podwójną błoną białkowo-lipidową, której zewnętrzna warstwa łączy się z siateczką wewnątrzplazmatyczną.

Zawarte w błonie jądrowej pory umożliwiają wymianę substancji między jądrem a cytoplazmą.

Wraz z błonami komórkowymi i cytoplazmą tworzy protoplast.

W jądrze zawarta jest najważniejsza dla komórki informacja genetyczna, która umożliwia kierowanie metabolizmem komórki i przekazywana jest komórkom potomnym.

W interfazowym jądrze chromatyna tworzy gęstą sieć nici zbudowanych z białek histonowych, na które nawinięty jest DNA. Przed podziałem komórki materiał genetyczny zostaje podwojony, a nici chromatyny (każda zawiera jedną cząsteczkę DNA) ulegają spiralizacji. W wyniku spiralizacji wyodrębniają się chromosomy, z których każdy składa się z dwóch chromatyd siostrzanych, połączonych w miejscu zwanym centromerem.

W komórkach somatycznych znajduje się diploidalna –podwójna liczba chromosomów, w komórkach rozrodczych pojedynczy komplet chromosomów – liczba haploidalna.

W jądrze komórkowym są też cząsteczki RNA, które powstają podczas jego transkrypcji na matrycy DNA, a w jąderku syntetyzowany jest rybosomalny RNA.

Zazwyczaj komórki eukariotyczne zawierają jedno jądro. Niekiedy jednak w dojrzałych komórkach brak jest jądra (np. w erytrocytach, rurkach sitowych u roślin). Znane są też komórki z dwoma jądrami (np. pantofelek), albo z większą ich liczbą, czyli komórczaki (np. u grzybów lub we włóknach mięśni poprzecznie prążkowanych).

Zapamiętaj

Diploidalna liczba chromosomów– 2n. Haploidalna liczba chromosomów– n.

Podoba się? Tak Nie