profil

Poezja jest zwierciadłem życia i myśli człowieka

poleca 85% 170 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Poezja przez wielu ludzi nazywana jest ?mową uczuć?. Opisuje ona wszystko co człowieka dotyczy: miłość, radość, smutek, żal, przygnębienie. Pomaga rozumieć świat, innych ludzi oraz swoje uczucia. Często otwiera nam oczy na sprawy, których znaczenia, a nawet istnienia nigdy nie dostrzegamy. Czytając utwory poetyckie nabieramy wrażenia, że spojrzeń na świat może być tyle, ilu ludzi na nim. Dlatego uważam, że poezja jest zwierciadłem życia i myśli człowieka.

Czytając poezję można dowiedzieć się, co czuli ludzie w konkretnych sytuacjach życiowych. Jan Kochanowski, który napisał treny po śmierci swojej córki Urszuli opisuje swoją rozpacz po jej stracie . Mimo, iż wyznawał filozofię stoicką zaczął wątpić w Boga, w jego decyzje. Treny pokazują nam ,że nie należy tłumić swoich uczuć, ani się ich wstydzić. Czytając to czujemy żal i smutek taki jakbyśmy sami stracili bliską nam osobę. Wczuwamy się w sytuację poety, współczujemy mu i solidaryzujemy się w jego cierpieniu.
W czasach międzywojennych, poezja miała na celu wywołać u ludzi uczucia patriotyczne, chęć do walki o swoją wolność i niezależność. W wierszach nie były już ważne emocje ja lirycznego, tylko walka o ojczyznę. W wierszu ?Bagnet na broń? Władysława Broniewskiego podmiot liryczny nawołuje Polaków do obrony kraju i nie ugięcie się pod naporem najeźdźcy. Również Konstanty Ildefons Gałczyński w utworze,, Pieśń o żołnierzach z Westerplatte? opisuje poświęcenie żołnierzy w obronie swojego umiłowanego kraju. Ukazuje ofiarność młodych ludzi którzy choć wiedzieli że, zginą to jednak poszli walczyć w słusznej sprawie. Śmierć staje się dla nich swoistym wybawieniem i ratunkiem.

,, Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte?.

Jan Kochanowski w hymnie ?Czego chcesz od nas Panie? uświadamia nam, że człowiek jest tylko pyłkiem w niezmierzonej potędze Boga. Podmiot liryczny dziękuje za to, że został zaproszony do uczestnictwa w doświadczaniu boskiego ładu i harmonii. Porównuje Stwórcę do architekta, który stworzył piękny świat, gdzie wszystko ma swoje określone miejsce, spełnia swoją rolę i istnieje z konkretnego powodu: ? I widział Bóg, że było dobre?. Treść hymnu zmusza nas do refleksji, rozmyślań nad naszym życiem, wartościami i tym co jest dla nas najważniejsze.

W poezji szczególny nacisk kładzie się na uczucia wyższe: miłość, przyjaźń. Z tego powodu powstaje wiele utworów o tematyce miłosnej. Poezja w piękny sposób określa uczucia jakimi możemy darzyć inne osoby. Prawdziwa miłość ?może przenieść góry?, pokonać wszelkie trudności oraz przeszkody jakie stawia przed nami. życie. Ludzie, którzy się naprawdę kochają mogą być ze sobą do końca swoich dni. Najlepszym przykładem są słowa Św. Pawła:

?Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.?

Z powyższych argumentów wynika że poezja jest zwierciadłem życia i myśli człowieka, lecz staje się ona nie tylko zwierciadłem duszy ludzkiej, ale i świadectwem poszukiwania jasnych norm moralnych i odpowiedzi na dręczące pytania o los człowieka i sposób jego egzystencji. Poezja odkrywa przed nami tajemnice poetów, niejednokrotnie nasze wspólne

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty