profil

Przedstaw swoje refleksje związane z problemem wojen i konfliktów (możesz zastosować formę przemówienia.)

poleca 85% 113 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Andrzej Frycz Modrzewski napisał ponad 400 lat temu w księdze ?O wojnie? ?
?Zaprawdę, żelazne serce mieć by musiał ten, kto tyle zła w wojnie widząc, nie wzdrygałby się na jej wspomnienie , choćby sobie zwycięstwo obiecywał. Któż zresztą wie, czy przeżyje to zwycięstwo? A choćby i wielu je przeżyło, to jednak żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać.?
Przedstaw swoje refleksje związane z problemem wojen i konfliktów (możesz zastosować formę przemówienia.)

Wojna jest zjawiskiem społeczno-politycznym towarzyszącym ludziom od zawsze i nic nie wskazuje na to, aby w najbliżej przyszłości zechcieli z niej zrezygnować. Według Carla von Clausewitza ?Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami?. Moim zdaniem jest ona najokrutniejszą rzeczą, która może się w życiu przytrafić.

Od początku swojego istnienia ludzie doprowadzali do konfliktów, walczyli o wszelakie dobra, brali udział w mniejszych lub większych potyczkach. Jednak z biegiem czasu zaczęły się one wymykać spod kontroli. W wojnach zaczęli ginąć niewinni ludzie, którzy nie doprowadzali do ich rozpoczęcia oraz nie mieli wpływu na ich koniec. Działania, które teoretycznie miały rozwiązać konflikt, doprowadzały tylko do jego pogłębienia, powodując przy okazji ogromne straty dla ludzkości.

Setki, tysiące a nawet miliony ludzi straciło życie podczas wojen, a los tych, którzy przeżyli zmienił się diametralnie. Utracili rodzinę, dom, dorobek całego życia. Wojna zabrała im marzenia, wiarę w wartości moralne, szansę na miłość, przyjaźń i normalne życie, odebrała poczucie bezpieczeństwa i nadzieję. Młodzi ludzie, którzy powinni zmieniać świat na lepsze zostali zmuszeni do podjęcia walki, do zabijania, do życia w ciągłym strachu. Wojny zmieniły życie wielu z nich pozostawiając niezatarty ślad w ich psychice. Doprowadziły również do zniszczenia środowiska naturalnego oraz ogromnych strat kulturalnych.

Dlaczego tak się dzieje? Co jest przyczyną tak okrutnego postępowania wobec siebie nawzajem? ?Mężczyźni kochają walkę, a testosteron prowadzi do wojen. Jesteśmy biologicznie i genetycznie zaprogramowani na walkę. Tak nas stworzyła natura - mamy oczy z przodu, więc oceniamy odległość do ofiary, mamy zęby, więc polujemy. Polujemy również na siebie. Niestety...? (Piotr Konca) Wojna wydaje nam się najlepszym i najprostszym rozwiązaniem konfliktu, jednak czy tak jest naprawdę? Powinniśmy się zastanowić - czy wszystkie te tragiczne skutki wojen są adekwatne do tego, co zyskujemy? Moim zdaniem nie. Jak najszybciej należy znaleźć inne, lepsze możliwości. Jest ich z całą pewnością wiele, ale jak powiedział Einstein - ?Dopóki na świecie będzie istniał człowiek, będą też wojny? i zbyt łatwo nie uda się ich całkowicie wyeliminować.

Jestem jednak pewna, że warto próbować, póki jeszcze jest co ratować. Nie dopuśćmy do dalszego pogrążania się ludzkości w lawinie nierozwiązanych problemów, bo mimo, że w tej chwili mogą wydawać się nam odległe, z czasem dosięgną każdego, a wtedy na interwencję będzie już za późno.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty