profil

Czy powieść "Kamienie na szaniec" jest dokumentem swoich czasów?

poleca 84% 2918 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rozprawka

Powieść ?Kamienie na szaniec? Aleksandra Kamińskiego została napisana pod wpływem wydarzeń w marcu 1943r. Jest ona pisana na podstawie autentycznych wydarzeń, dlatego uważam, że jest ona dokumentem swoich czasów.
Jest tak, gdyż nazwiska i pseudonimy bohaterów powieści są prawdziwe, na przykład: Zośka ? Tadeusz Zawadzki, Rudy ? Jan Bytnor, Alek ? Maciej Aleksy Dawidowski.
Zośka napisał wspomnienie o swoich przyjaciołach, które zawarł w formie pamiętnika. Nadał mu tytuł ?Kamienie rzucone na szaniec?. Zośka wręczył go Aleksandrowi Kamieńskiemu, który opierał się na nim pisząc swoją książkę.
W powieści zawarte są również prawdziwe nazwy szkół, drużyn harcerskich oraz organizacji, na przykład: drużyna Buków, do której należeli bohaterowie książki, gimnazjum im. Stefana Rowińskiego, czy organizacja Małego Sabotażu.
Książka zawiera też wiarygodne wydarzenia i akcje sabotażowe takie jak wybijanie szyb u fotografów, zrywanie flag niemieckich, akcja przeciwko sklepom wędliniarskim tylko dla Niemców, czy wypisywanie przeróżnych napisów na murach.
Aleksander Kamiński w swojej książce zawarł również autentyczne nazwy ulic i miejsc w Warszawie takie jak: aleja Szucha lub ulice: Bielańska, Długa, itp.
Książka ?Kamienie na szaniec? zawiera wydarzenia, które można łatwo sprawdzić zaglądając do podręczników do historii, dokumentów harcerstwa oraz encyklopedii.
Na podstawie wyżej zamieszczonych argumentów stwierdzam, że książka Aleksandra Kamieńskiego pt. ?kamienie na szaniec? jest dokumentem swoich czasów, gdyż wydarzenia i informacje w niej zawarte są autentyczne i łatwo można to sprawdzić.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie