profil

Polacy a ich uczestnictwo w wyborach… Jak ich przekonać do głosowania??

poleca 84% 396 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Polacy a ich uczestnictwo w wyborach? Jak ich przekonać do głosowania??

Jak przejdziemy przez kolejne wybory? Czy niezadowolenie z tego, co się dzieje w naszym kraju zadziało motywująco, czy też wręcz przeciwnie? Jak wielu z nas stanie przed urnami wyborczymi?
Dlaczego Polacy nie glosują?
Polacy nie uczestniczą w wyborach, ponieważ, przedwyborcza scena polityczna jest bardzo rozproszona i mało przejrzysta dla zwykłych ludzi, uczestniczenie w wyborach jest trudniejsze. Małe zainteresowanie jest też, gdy przedstawione oferty programowe są mało czytelne lub nieatrakcyjne dla wyborców, gdy ich treść nie jest dostosowana do potrzeb i oczekiwań społecznych.
W początkowym okresie transformacji systemowej w Polsce niska frekwencja wyborcza wiązała się właśnie ze słabą orientacją obywateli w programach poszczególnych ugrupowań. Osoby niegłosujące w wyborach parlamentarnych w 1991 nie widziały wyraźnych różnic w programach poszczególnych partii.

Dlaczego warto głosować?
Dlaczego warto głosować? To proste, nie uczestnicząc w nich oddajemy pole tym, którzy pójdą. I pozwolimy im skroić rzeczywistość na swoją miarę. Tylko głosując mamy wpływ na to, w jakim kraju czy województwie będziemy żyć. Mówiąc bardziej konkretnie, jeśli zagłosujemy - zadecydujemy o ludziach, którzy będą rządzić.
Osoby, które ukończyły 18 lat mają prawo do brania udziału w różnego typu głosowaniach. Są one pełnoletnie i już mogą decydować o sprawach ważnych dla kraju i środowiska lokalnego. Każdy głos, który zostaje oddany przez obywatela danego kraju jest bardzo istotny, gdyż czasami jeden głos decyduje o wyniku wyborów.
Nie ma w demokracji rzeczy ważniejszej od głosu obywatela. Demokracja to system, w którym władzę sprawują wszyscy obywatele. Oczywiście nikt z nas nie rządzi samodzielnie ? o tym, jaka decyzja będzie realizowana, rozstrzyga wola większości. Na ?większość? składają się jednak właśnie pojedyncze głosy. Jeśli nie uczestniczymy w wyborach, zwiększamy szanse na to, że nasze zdanie przegra, że sprawy potoczą się inaczej, niż byśmy tego chcieli. Czasem zresztą jeden głos ma w sensie dosłownym znaczenie rozstrzygające.
Doceńmy, że żyjemy w państwie demokratycznym i możemy decydować o jego kształcie. Po drugie, nawet jeśli uważamy, że nie ma na kogo głosować, żadna partia nam do końca nie odpowiada, trzeba wybierać mniejsze zło.
Aby zachęcić obywateli do głosowania proponuje wydłużyć godziny otwarcia lokali wyborczych. Zachęcam obywateli do zapoznawania się z programami wyborczymi, zaciągnięcia opinii u osób zainteresowanych choć trochę życiem politycznym co może ułatwić nam podjęcie wyboru.
Obywatele to dzięki wam, waszym głosom możemy zmienić sytuację w naszym kraju. Pozostawiając decyzję innym osobom nie możemy liczyć się z tym, że wybiorą oni słusznie. Dlatego sami musimy podjąć decyzję i pójść do urn wyborczych. Sami musimy zdecydować o naszych losach, aby żyło się lepiej.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Typ pracy