profil

Charakterystyka Jacka Soplicy.

poleca 85% 672 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz Jacek Soplica

Jedną z ważniejszych postaci epopei Adama Mickiewicza pt Pan Tadeusz był Jacek Soplica - mieszkaniec Soplicowa. Był bratem sędziego i ojcem Tadeusza. Był ubogim szlachcicem zwanym potocznie Wojewodą. Na początku cieszył się szacunkiem i poparciem wszystkich mieszkańców, lecz stracił go po dokonaniu morderstwa- zabił Stolnika Horeszkę . Był postacią dynamiczną(w trakcie akcji ulega całkowitej przemianie).Przyglądając się temu bohaterowi, zauważamy dwa etapy życia:- młodość
-wiek dojrzały- kiedy Jacek Soplica przeobraża się w księdza Robaka.
Jako młodzieniec był piękny i urodziwy. Był przystojny, miał długie wąsy i szczery uśmiech. Miał też bystre spojrzenie. Cieszył się powodzeniem wśród okolicznych szlachcianek, był zakochany w Ewie(córce Stolnika). Za młodu był zawadiaką i kłótnikiem, był porywczy i skory do bójek(lecz bił się tylko w słusznej sprawie).
Był dumny ze swojego pochodzenia. Był szczery i prawdomówny, nie lubił kłamstw(to drażniło go u Stolnika). Był wybuchowy, lecz potrafił się opanować, szczególnie w obecności Ewy.
W młodości był odważny, potrafił szczerze i gorąco pokochać(zaplanował ślub który miał wziąć z Ewą). Cieszył się poważaniem u szlachty i miał dar przewodzenia(w czasie głosowania gdy powiedział że głosuje na Stolnika, Stolnik od razu dostawał większość głosów). Był szczerym i oddanym przyjacielem(ufał Stolnikowi, a ten ciągle go okłamywał). Był patriotą, nie przyjął zaszczytów i bogactw proponowanych mu przez Rosjan po zabiciu Stolnika. Jak każdy człowiek Jacek Soplica też miał wady. Ożenił się z pierwszą napotkaną po drodze kobietą. Był dla niej złym mężem, złym ojcem i gospodarzem.
Po śmierci żony i zabójstwie Stolnika Jacek zmienił swoje życie. Był zgorszony tym, co się stało, czuł wstręt sam do siebie. Wiedział, że przyczyna zła tkwi w nagłej, nieprzemyślanej chęci zniszczenia Horeszki. Chciał zmyć piętno zdrady i odpokutować za zbrodnie oraz inne grzechy. Opuścił kraj, wstąpił do zakonu i przyjął nazwisko Robak.
Jako ksiądz Robak nosił długi habit, na głowie kaptur, miał pokrytą licznymi bliznami twarz(świadczyło to o tym, że brał udział w różnych bitwach). Miał groźne spojrzenie, energiczne ruchy i silny głos(bardziej przypinał żołnierza niż zakonnika).
Będąc zakonnikiem poskromił temperament , był skromny, tajemniczy, małomówny. Był dobrym obserwatorem, z ukrycia wychowywał syna, dyskretnie zwracał mu uwagę.
Ksiądz Robak resztę życia poświęcił ojczyźnie(brał udział we walkach, był w niewoli). Dawał dowody patriotyzmu, przygotował powstanie i nakłaniał szlachtę do płacenia podatków na polskie wojsko. Mówił o zaufaniu Napoleonowi, nie chwalił się bitwami, przed śmiercią wyznał grzechy. Żałował i oczekiwał wybaczenia, zrehabilitowany po śmierci przez generała Dąbrowskiego.
Moim zdaniem Jacek Soplica był postacią pozytywną. W młodości Jacek popełnił wiele błędów, lecz nie można przekreślać człowieka za jeden nierozważny czyn.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury