profil

Charakterystyka porównawcza Danusi Jurandówny i Jagienki ze Zgorzelic.

poleca 85% 194 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W książce Henryka Sienkiewicza pt: ,,Krzyżacy" jednymi z głównych bochaterów są: Danusia Jurandówna i Jagienka ze Zgorzelic.

Danusia to młoda kobieta. Gdy ją poznajemy ma zaledwie dwanaście lat. Była jedną córką Juranda ze Spychowa. Dziewczynka nie miała matki, zmarła w czasie ataku krzyżackiego. W późniejszym czasie była wychowywana przez Księżną Annę Danutę. Gdy po raz pierwszy spotykamy ją w karczmie ,,Pod Lutym Turem" ma na sobie: wianek z białych kwiatów, który cudownie pasuje do jej lśniących jasnych włosów. Niebieska suknia świetnie współgra do czerwonych trzewików z długimi końcami. Danusia to przykład dzieczyny ślicznej , a zarazem bardzo delikatnej. Jej pasją było granie na lutni, dlatego potrafiła muzyce poświęcić całe dnie. Kochała Zbyszka, ale nie chciała mu się narzucać. Jednak gdy nie było go przy niej- cierpi i tęskni za swym rycerzem. Dziewczyna była często pogrążona w marzeniach. Jej głos jest tak czysty i ,,słodki" do tego stopnia, że gdy spotyka Zbyszka, on od pierwszego wejrzenia się w niej zakochuje.

Jej przeciwieństwem jest Jagienka ze Zgorzelic. Była to kobieta silna i zaradna, która potrafiła walczyć o swoje prawa. Lubiła zajęcia przeznaczone głównie dla mężczyzn m.in. takie jak: jazda konna lub polowanie.
Jagienka to dziewczyna dobrze zbudowana o ciemnych włosach. Jej twarz zdobiły mądre oczy oraz czerwone usta. W jej smukłej sylwetce miała piersi wykute jak ze skały. Bił od niej blask zdrowia i młodości co przyciągało wzrok mężczyzn. Jagienka to kobieta zaradna i odważna, która potrafiła wspierać Zbyszka w najtrudniejszych sytuacjach.

Gdybym to ja była Zbyszkiem już na samym początku wybrałabym Jagienkę. Nie chodzi tu o wygląd, ale o to jak podchodzi do życia i co czerpie z niego jak najwięcej. Cieszę się, że w końcu zostali razem.

Podoba się? Tak Nie