profil

Problemy moralne współczesnego świata

poleca 85% 239 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

...::: Za błędy stylistyczne itp bardzo przepraszam :::...

Moralność-ogół dominujących w danym środowisku ocen norm i zasad określających zakres poglądów i zachowań uważanych za właściwe. Taką definicję moralności podaje ?Słownik wyrazów obcych PWN? . Wynika z niej, że to co moralne dla jednej grupy społecznej, dla innej może być nie do przyjęcia. Stąd konflikty i dyskusje społeczne, które często nie przynoszą żadnej ze stron satysfakcji.
Głównymi problemami moralnymi na świecie i w Polsce są nie zaprzeczalnie problemy zapładniania in vitro, czyli pozaustrojowej metody zapłodnienia komórki jajowej ssaków, wykonywanej w warunkach laboratoryjnych, poza ciałem samicy, w tym przypadku człowieka. Następnym problemem jest aborcja, czyli celowe, przedwczesne sztuczne zakończenie ciąży i usunięcie zarodka. Ostatnim kontrowersyjnym problemem jest eutanazja-zadanie śmierci osobie nieuleczalnie chorej umotywowane skróceniem jej cierpień.
Metoda in vitro budzi wiele kontrowersji we współczesnym świecie. Dla kobiet które nie mogą mieć dzieci, jest to jedyna szansa by zajść w ciąże, dla innych to ?masowa produkcja? dzieci. Kościół stoi na stanowisku, że życie jest darem Bożym, w który nie można ingerować. Nie popiera on tej metody. Kościół zachęca do tego, by zamiast zapładniać metodą in vitro, adoptować już urodzone dzieci. Kobiety jednak wolą stosować tą metodę i urodzić swoje dziecko, a nie adoptować już narodzone. Być może jest tak dlatego, ponieważ kobiety uważają, że łatwiej im będzie pokochać dziecko z próbówki, niż dziecko innej kobiety.
Kościół ostro krytykuje także aborcję. Uważa, że każdy ma prawo do życia, nawet nie narodzone dzieci, a usuwanie zarodków jest morderstwem. W prasie katolickiej, w pewnym artykule, autor tekstu potępia przeprowadzenie zabiegu aborcji u dziewięcioletniej dziewczynki, która była gwałcona przez swojego ojczyma. Autor uważa, że w gronie poszkodowanych oprócz dziewczynki jest jeszcze dwójka nie narodzonych dzieci. Ale czy kościół, instytucja dla ludzi, zastanowił się przez chwilę jak mogło by wyglądać życie 9-letniej dziewczynki z dwójką niechcianych dzieci? Pomimo tego, że aborcja jest zabroniona w Polsce, wiele kobiet, noszących w sobie niechciane dzieci, przeprowadza ten zabieg. Zabiegi aborcji są również wykonywane w przypadku, gdy u dziecka znajdującego się w łonie matki wykryta zostanie nieuleczalna choroba. Jest to pewnego rodzaju szansa dla rodziców, którzy uważają, że nie poradzą sobie po urodzeniu z wychowywaniem chorego dziecka.
Eutanazja to kolejny problem, przy którym dochodzi do wielu, burzliwych kłótni. Jest to kolejny zabieg, któremu przeciwny jest kościół i który jest zabroniony w Polsce. Eutanazja to narzędzie dla sfrustrowanej rodziny, w skład której wchodzi osoba, która nie potrafi sobie sama poradzić ze swoim ciałem, co jest spowodowane wiekiem lub nie uleczalną chorobą. W ręce rodziny dostaje się życie jej członka i tylko od nich zależy jaką decyzję podejmą. Eutanazje stosuje się głównie z chęcią skrócenia cierpień danej osobie, ale czy ta osoba ma prawo decydowania o tym czy ma umrzeć teraz czy później ?Teoretycznie tak. Ale co w przypadku, gdy rodzina podejmie taką decyzje? Czy dana osoba, przykuta do łóżka chciałaby dalej żyć, pomimo trudu czy jednak nie?
Według mnie każdy powinien mieć własne zdanie na temat in vitro, aborcji i eutanazji. Kościół jest niewątpliwie instytucją broniącą życia człowieka. Powinniśmy korzystać ze współczesnych możliwości technicznych i naukowych, ale z umiarem. Zanim dokona się zabiegu in vitro, aborcji lub eutanazji należy dobrze się zastanowić i podjąć teoretycznie słuszną decyzję. Należy się także liczyć z różnymi konsekwencjami podjętej decyzji. Powinny także powstać odpowiednie prawa dotyczące stosowania wyżej wymienionych zabiegów. W prawach tych powinny zostać zawarte wszystkie aspekty postępowania w określonych sytuacjach. Wydaje mi się, że w tych sprawach nigdy nie będzie jednakowego zdania. Wszystko zależy od naszego światopoglądu, stosunku do drugiego człowieka oraz szacunku do życia.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty