profil

Skutki II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-01
poleca 83% 3393 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Trwająca sześć lat II wojna światowa (1939-1945) przyniosła ogromne straty ludnościowe, gospodarcze i społeczne. W konflikty zostało zaangażowanych 61 państw. Zmobilizowano ponad 110 milionów żołnierzy, a straty ludności wyniosły ponad 50 milionów zabitych, 35 milionów rannych z czego liczba, ta dotyczyła znacznie więcej ofiar cywilnych niż wojskowych. Wojna zmieniła obraz społeczeństwa w każdym państwie. Liczba kobiet znacznie przewyższała liczbę mężczyzn.

Do niezliczonych skutków II wojny światowej należą:
1. Przemieszczenia i migracje ludności w latach 1945-1949. Polacy powracali na ziemię ojczystą, jak i przesiedlano obcokrajowców z ziem polskich, którym kierowało Ministerstwo Ziem Obiecanych do Spraw Repatriacji Niemców.

2. Pojawienie się syndromu KZ (skrót od Konznentrazion) - u ludzi, którzy ocaleli w obozach koncentracyjnych i nie tylko, polegający na trudnościach w dostosowaniu się do życia w nowych warunkach, odnalezienie swego miejsca w społeczeństwie i przywróceniu równowagi psychicznej.

3. Znaczne zniszczenie polskiej infrastruktury - przemysł został zniszczony w 32%, rolnictwo i gospodarka leśna w 35%, wartość majątku narodowego zmniejszyła się o 38%, komunikacja i transport o 50%.

4. Walka o dominacje pomiędzy ZSRR, a USA nad światem (obóz demokratyczny, a komunistyczny) - Zimna Wojna.

5. Kryzys Finansowy - obciążenia wojenne, zadłużenie i w efekcie dewaluacja pieniądza doprowadziły do poważnego osłabienia Wielkiej Brytanii i Francji. Zmniejszyła się też ich kontrola nad posiadłościami kolonialnymi, co doprowadziło do wzmocnienia ruchów niepodległościowych na obszarze Azji i Afryki.

6. Powstanie państw demokratycznych.

7. Znaczne zmalenie wielkich mocarstw.

8. Rozpad imperiów kolonialnych.

9. Sowietyzacja Europy Środkowo-Wschodniej.

10. Powstanie ONZ.

11. Silny rozwój przemysłu wojskowego - wynalazki i udoskonalenia dokonywane na potrzeby zbrojeniowe szybko przenikały do przemysłu cywilnego, powodując również jego rozwój.

12. Narastający głód nękający ludzi w Europie spowodowany zniszczeniem rolnictwa.

13. Procesy sądowe przeciw zbrodniarzom wojennym - wyroki śmierci, dożywocia, na dany okres czasu (10- 20 lat) i uniewinnienia. Uznanie gestapo, SD i SS za organizacje zbrodnicze. Nie wszyscy zostali postawieni przed sądem, gdyż udało się im uciec do Ameryki Południowej, gdzie ukrywali się pod zmienionymi nazwiskami, jednak według międzynarodowego prawa, zbrodnie przeciwko ludzkości nie ulegają przedawnieniu.

14. Popadnięcie Niemiec w totalną ruinę. Reparacje odbierane w maszynach i urządzeniach pogłębiły chaos i utrudniły odbudowę gospodarki. Niemieckie miasta doznały ogromnych zniszczeń na skutek masowych nalotów (dywanowych).

15. Kryzys gospodarczy w Japonii. Jednak Amerykanie przekazywali od 1950 znaczną pomoc i umożliwili podźwignięcie tamtejszej gospodarki.

Wojna wnikliwie dotknęła wiele krajów, wielkie mocarstwa podupadały, wszędzie następowały kryzysy finansowe i ludzi gnębił głód. Najgorsze jednak jest to, że zginęło tak dużo niewinnych ludzi i nie tylko mężczyźni, ale i kobiety i dzieci, a wszystko to ludzie zgotowali ludziom.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Typ pracy
Historia powszechna