profil

Motyw buntu w literaturze sztuce i życiu

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-26
poleca 85% 613 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski Kamienie na szaniec

Każdy wie, że nie ma takiej osoby, która by się nie buntowała. Racje ma Albert Camus, który mówi: Aby istnieć człowiek musi się buntować. Uważam, że jego słowa są niezwykle trafne.
Dobrym przykładem buntu jesteśmy my sami. Buntujemy się przeciwko rodzicom, nauczycielom. Nie zdajemy sobie sprawy, że oni chcą dla nas jak najlepiej.

Drugim przykładem buntu przeciwko rodzicom jest Romeo i Julia. Ich rodzice byli w kłótni i nawet nie dopuszczali myśl o ślubie Romea z Julią. Ich bunt był piękny. Miał on sens i nie ważne, jaką zapłacili za to cenę.

Następna para która się zbuntowała był Adam i Ewa. Zbuntowali się przeciwko Bogu, który dał im wszystko. Ich bunt wynikł z głupoty i był bezsensowny.

Teraz przejdę do Prometeusza który zbuntował się Zeusowi. Prometeusz dał ludziom ogień i zaczął oszukiwać Zeusa. Za ten czyn Zeus skazał go na okropne męki. Zbuntował się przeciwko niemu dlatego, że widział niesprawiedliwość Zeusa.

Teraz chce przedstawić Antygonę, która wolała się sprzeciwić swojemu wujkowi Kreonowi niż bogom. On zakazał pochowanie Polnejkesa - brata Antygony. Nie mogła na to pozwolić i poszła pochować swojego brata. Za to dostała wyrok śmierci.

Kolejnym argumentem który mówi nam o buncie są chłopcy: Rudy-Jan Bytnar, Zośka- Tadeusz Zawadzki i Alek- Aleksy Dawidowski. Ci odważni chłopcy zbuntowali się Hitlerowcom. Dla nich najważniejsze było odzyskanie wolności. Dzięki temu zwiększyła się ich przyjaźń. Byli to chłopacy godni naśladowania.


Chciałabym przedstawić następnego bohatera, który się zbuntował. Marcin Borowicz sprzeciwił się rasizmowi, ale na początku uczestniczył w zajęciach pozalekcyjnych skupiających miłośników literatury rosyjskiej, uczęszczał do teatru na sztuki rosyjskie. Zmieniło to się gdy usłyszał "Redutę Ordona" Adama Mickiewicza. Recytował to Bernard Zygier, który obudził w Borowiczu drzemiąca dotąd świadomość narodową. Mimo popełnionych błędów Marcin potrafił odnaleźć właściwą drogę.

Chciałabym teraz przedstawić bunt w sztuce.
Obraz Matejki (Rejtan ? Upadek Polski) przedstawia zbuntowanego Rejtana który zagrodził im drogę rzucając się na ziemie i rozdzierając szaty. Nie chciał pozwolić do podziału ziem polskich. Tadeusz Rejtan chciał ich powstrzymać krzycząc: "Zabijcie mnie, ale nie zabijajcie ojczyzny!".

Teraz chce przedstawić obraz Eugne Delacroix który namalował obraz "Wolność wiodąca lud na barykady". Jak mówi nazwa samego obrazu ludzie walczyli o wolność. Na tym obrazie rzuca się w oczy kobieta, która niesie trójkolorowy sztandar i karabin.

Następnym obrazem jest obraz, który przestawia walkę kilkunastoletnich mieszkańców Lwowa z wojskami Ukraińców. Ten obraz namalował Wojciech Kossach. On również przedstawia bunt.

Poza sztuka i literatura w filmie tez można zauważyć bunt.W filmie "Stowarzyszenie umarłych poetów" nauczyciel nie akceptuje szkolnych programów nauczania.Chce on nauczyć swoich uczni umiejętność samodzielnego myślenia, kierowania swoim życiem, dobrego rozumienia poezji. Zasada Carpe diem chwytaj dzień, chwytaj chwilę, zaczyna rządzić ich własnym życiem, zrywają z podwładną rolą potulnych dzieci swoich rodziców.

Według mnie człowiek ma prawo wybierać a z tym wiąże się właśnie bunt. To my wybieramy co jest dla nas dobre a co złe. Nie Możemy też krytykować ludzi buntujących się. Musimy uszanować ich decyzje. Pamiętajmy także ze w naszym życiu były też momenty buntu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty