profil

Jak wdrażać podstawowe zasady zdrowego stylu życia?

drukuj
poleca 85% 140 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Zdrowy tryb życia jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Daje nam zdrowie i lepsze samopoczucie. Zdrowy tryb życia to ewidentnie ćwiczenia, ruch, dbanie o ładną sylwetkę. Jednakże w dzisiejszych czasach często popadamy ze skrajności w skrajność i albo pozwalamy sobie na szybkie tycie, albo katujemy się dietą. Nie możemy rezygnować z jedzenia. Owszem, możemy je ograniczyć, ale w sposób racjonalny i przemyślany, a nie po prostu zrezygnować z posiłków, bo chcemy schudnąć. Takie zachowanie w bardzo krótkim czasie może doprowadzić nasz organizm do stanu wyczerpania. Bardzo łatwo możemy doprowadzić do anemii, bo brak normalnych posiłków zmniejsza poziom hemoglobiny i hematokryt, a to zwłaszcza one są podstawą do stwierdzenia tej choroby. Musimy pamiętać, że zdrowy tryb życia to także odpowiednie żywienie.

1. Odżywianie
? Białka
? Tłuszcze
? Cukrowce
? Sole mineralne
? Witaminy
? Woda
Te składniki pokarmów zaopatrują organizm w składniki potrzebne do budowy i odbudowy komórek; są potrzebne do wytwarzania energii i regulacji przemian zachodzące w organizmie.
Rozkład kalorii powinien wyglądać następująco:
I śniadanie: 25-30%
II śniadanie: 5%
Obiad: 35-40%
Podwieczorek: 5-10%
Kolacja: 15-20%
Powinniśmy wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie i ograniczać potrawy smażone. Zamiast słodyczy jeść owoce, i zmienić pieczywo na pełnoziarniste.

2. Nałogi
Uzależnienie to silna potrzeba zażywania jakiejś substancji czy zrobienia czegoś . Uzależnić można się generalnie od wszystkiego : narkotyki , alkohol , hazard , Internet , papierosy , leki , kawa , czekolada itp. Zaprzestanie używania lub robienia czegoś prowadzi do wielu objawów fizycznych jak i psychicznych . Osoba uzależniona w trakcie " głodu" może nie panować nad sobą , może powodować to trwały ubytek w psychice , osłabienie woli , wypalanie emocjonalne prowadzące do samobójstwa , oraz dolegliwości fizyczne . Uzależnienie leczy się detoksykacją czyli odtruciem organizmu . Uzależnić można się od samoczynnego podawania sobie substancji odurzających , czy nadużywania czynności życiowych na przykład kupowanie itp. Uzależnienie trudno zwalczyć , a często ludzie po detoksie (czyli po odtruciu) wracają do wcześniejszego nałogu . Ludzie uzależnieni mają trudności życiowe , często z góry są skazani na upadek , uzależnienie również prowadzi do śmierci co jest jedną z większych przyczyn śmiertelności u ludzi obok śmierci naturalnej i chorób . Ludzie uzależnieni często nie wiedzą o swoim nałogu co jest bardzo niebezpieczne i prowadzi do złamania się psychiki .

3. Stres
Stres to pojęcie bardzo szerokie. Ogólnie mówiąc, jest to reakcja organizmu na przeszkody, takie jak zbyt duże obciążenie fizyczne lu psychiczne, niebezpieczeństwo, sytuacje niecodzienne, trudne. Bodźce te wywołują reakcję obronną organizmu, jego mobilizację w kryzysowych momentach, jeżeli stres jest krótkotrwały. Jeżeli zaś trwa bardzo długo, może powodować osłabienie,, niepokój, a także dolegliwości fizyczne. W niektórych przypadkach prowadzić może do depresji.

4. Środowisko
Środowisko przyrodnicze, w którym żyje człowiek, jest jago naturalnym miejscem na Ziemi. Człowiek jako żywy organizm jest częścią przyrody. Jego życie zależy od warunków panujących w środowisku przyrodniczym. Człowiek wywiera równocześnie na niego znaczny wpływ. Przyroda dostarcza człowiekowi miejsca do jego bytowania, miejsca do odpoczynku, pokarmu i pożywienia, wielu surowców naturalnych, z których może korzystać, jak również wielu zasobów przyrody, dzięki którym może istnieć. W miejscach najbardziej zasobnych zakłada swoje osady, miasta, ponieważ potrafi wykorzystać różnorodność krajobrazu i dostosować ja do swoich potrzeb. Człowiek nauczył się z tego korzystać, lecz nie zawsze w sposób racjonalny i zgodny z naturą istnienia.

5. Ruch
Aktywność wymaga ruchu ciała. Umiarkowana aktywność fizyczna to każda czynność, która pochłania tyle energii co chód o dystansie 3 km w ciągu 30 minut. Staraj się przeznaczyć na umiarkowany wysiłek fizyczny 30 minut (dorośli) lub 60 minut (dzieci) przez większość dni w tygodniu, najlepiej codziennie. Te 30 minut to absolutne minimum. Pamiętaj jednak że im więcej czasu poświęcasz na ruch tym lepszy wynik osiągniesz

6. Higiena
Higiena środowiskowa zajmuje się badaniem wpływu środowiska na organizm człowieka. Na samopoczucie wpływają czynniki takie jak pogoda, zanieczyszczenia środowiska. Zazwyczaj warunki leśne czy wiejskie lepiej wpływają na nasz nastrój, między innymi dlatego, że powietrze jest czyste, zanieczyszczone przez fabryki. Nie dostajemy bólów głowy spowodowanych hałasem dochodzącym z niedaleko położonej szosy, lub autostrady


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy