profil

Ropa naftowa i zastosowanie polimerów

drukuj
poleca 85% 315 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Po wydobyciu ropy naftowej jest ona poddawana procesowi destylacji. Ropę wprowadza się do pieca destylacyjnego, który pokazany jest na rysunku obok , i podgrzewa do ok. 350oC. Dzięki różnicom temperatur wrzenia poszczególnych substancji ropy rozdzielają się one na frakcje. Pary lżejsze wędrują do górnych części pieca , gdzie, w miarę wzrostu wysokości maleje temperatura. Pary o cięższych cząsteczkach skraplają się już w następnym zbiorniku i spływają do odpowiednich magazynów. Do najwyższej części docierają już tylko najlżejsze gazy rafineryjne. Aby zwiększyć wydajność przetwarzania ropy naftowej naftę i oleje ciężkie poddaje się tzw. krakingowi - ogrzewa się je i poddaje działaniu wysokiego ciśnienia rozrywając następnie łańcuchy węgla. Metodą tą uzyskuje się oleje lekkie i benzynę.

Ropę naftową wykorzystuje się aktualnie głównie w przemyśle motoryzacyjnym(smary, oleje, benzyna itd.)Wykorzystanie znalazła również do produkcji tworzyw sztucznych, środków dezynfekujących, gumy, kosmetyków, barwników, leków, wyrobów farbiarskich oraz syntetycznych tkanin.

Niebezpieczeństwa związane z ropą naftową są znane każdemu z nas, Najczęstszą przyczyną katastrof są zderzenia lub zatonięcia tankowców. Ropa wycieka z ładowni tworząc ogromne często palące się plamy. Zlepia skrzydła ptakom, a opadający pył niszczy życie na dnie. Największy wylew w historii spowodowały działania wojenne w Zatoce Perskiej - wyciekł wtedy ponad 1km3 ropy. Ropa naftowa, chociaż pośrednio, zagraża również powietrzu. W większości krajów na 100 osób przypada więcej niż 10 samochodów. Silniki na benzynę i ropę wydalają do atmosfery niespalone węglowodory, dwutlenek węgla (CO2), tlenki azotu i związki ołowiu. Część zanieczyszczeń ulega przemianom pod wpływem słońca tworząc smog - mgłę pyłów unoszącą się nad większymi miastami.

ZASTOSOWANIE POLIMERÓW

Polimery ,czyli tworzywa sztuczne ,znajdują szerokie zastosowanie. Otaczają nas z każdej strony. Większość rzeczy znajdujących się w naszym otoczeniu to właśnie polimery.
Przemysł drukarski. Polimerami można zadrukować m.in.: etykiety samoprzylepne, folie przezroczyste i kolorowe, opakowania papierowe, papiery ozdobne, folie aluminiowe i laminaty, worki papierowe i z tworzyw, karton.
Opakowania. Do produkcji większości opakowań dla produktów zarówno spożywczych jak i innych używa się tworzyw sztucznych. Nie są ona przyjazne dla środowiska więc poszukiwane są inne możliwości produkowania ekologicznych opakowań. Niestety zajmują one znikomy procent na rynku.
Podstawowe polimery stosowane do wytwarzania opakowań
Polietylen i kopolimery olefinowe
- Polietylen małej gęstości
- Polietylen bardzo malej gęstości
- Liniowy polietylen malej gęstości
- Polietylen średniej gęstości
- Polietylen metalocenowy
- Polietylen dużej gęstości

Poli(tereftalan etylenu)
- Poli(tereftalan etylenu) z kwasem izoftalowym
- Wysoko krystaliczna forma poli(tereftalanu etylenu)
- Kopolimer kwasu tereftalowego z glikolem etylenowym i dwumetanolocykloheksanem
- Orientowany poli(tereftalan etylenu)
Główne zastosowania: Folie sztywne do termoformowania (kubki, tacki, pudełka), folie giętkie jako warstwy składowe laminatów, opakowania formowane wtryskowo (kubki, pudelka), butelki itd.

Polipropylen w tym polipropylen orientowany
Główne zastosowania: Folie sztywne do termoformowania (kubki, tacki, pudełka), folie giętkie w tym folie orientowane do formowania torebek, opakowania formowane wtryskowe (kubki, pudełka, skrzynki) oraz jako warstwy laminatów itd.

Polistyren
- Spieniony polistyren
- Orientowany polistyren
- Kopolimer styrenu z butadienem
Główne zastosowania: Folie sztywne do termoformowania w tym orientowane (kubki, tacki, pudełka), kubki, tacki ze spienionego PS itd.

Poli(chlorek winylu)
Główne zastosowania: Folie sztywne do termoformowania (kubki, tacki, pudełka), folie termokurczliwe i rozciągliwe, butelki itd.

Poli(chlorek winylidenu)
Główne zastosowania: Jako warstwa barierowa w układach wielowarstwowych

Poliamid , w tym poliamid orientowany - Główne zastosowania: Folie giętkie jako warstwy składowe laminatów oraz warstwy folii wspólwytłaczanych itp.

Poliwęglan - Główne zastosowania: Butelki i inne opakowania formowane wtryskowePolecasz? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
25.3.2007 (08:01)

a mi się nie przydało bo nie ma tu WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIA POLIETYLENU

27.7.2006 (12:26)

faktycznie praca sie przydala bo szukalem zastosowania polimerow i wkoncu znalazlem, rowniez dziekuje i oceniam na 5 ;)

27.7.2006 (12:19)

wyjebka ;) o to mi chodziło :)