profil

Jan Paweł II

poleca 85% 169 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jan Paweł II Karol Wojtyła był papieżem od 1978. Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Jego matka była nauczycielką, natomiasy ojciec oficerem. Karol początkowo chciał być aktorem lecz jak to u młodych ludzi bywa jego zajnteresowania szybko sie zmieniały do momętu, gdy poczół powołanie. Przebył długą droge od wikarego do biskupa, kardynała, a wreszcie następce św. Piotra.
Czy wybór Jana Pawła II na papierza trzydzieści lat temu dał coś światu? Zadając sobie to pytanie staje mi przed oczyma wielki człowiek, który zasiadając na stolicy piotrowej dał nam, Polakom nadzieje na lepsze jutro. Ta skromna postać "z dalekiego kraju" była moim rodakiem dlatego też wydaje mi się, że to nam Polakom dał najwięcej. Pełnił różne role w naszym życiu. Uważam, że gdyby nie Jan Paweł II świat wyglądał by dziś zupełnie inaczej.
Po pierwsze warto zwrócić uwagę na wkład papierza w zmiany społeczno- polityczne w naszym regionie świata kidy to Polacy i ich sąsiedzi zza wschodniej granicy byli opanowani przez komunizm i totalitaryzm. Nie ulega wątpliwości, że dziś cieszymy się wolnością w dużej mierze dzięki podróży Jana Pawła II w 1979 roku do ojczyzny. Wtedy też zagrzał nas to działania oraz dodał nam otuchy i siły.
Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę jest fakt, że mając piędziesiąt osiem lat został wybrany na następce św. Piotra mimo swojego wieku dla młodzierzy był prawdziwym przyjacielem. Potrafił wspólnie z młodymi ludzmi żartować, śmiać się, a także nie bał się z nimi jeżdzić na natach, wspinać po górach czy organizować spływy kajakowe. To wszystko sprawiło, że świenie ich rozumiał. Dzięki jego działaniom mlodzierz mu ufała co ułatfiało papierzowi w dojściu do jej świadomości. Potrafił każdego nakłonić do przemyśleń nad istotą życia, zagłębienia się w wiare i zblirzenie się do kościoła katolickiego.
Nie można zapomnieć otym, jak Jan Paweł II "plutł nić porozumienia" i "burzył mury niezgody" między kulturami, religiami, rasami, narodowościami i zwyczajnymi ludźmi. Apelował o pokój. był dla nas autorytetem. Jako pierwszy papież w historii przekroczył progi synagogi i meczetu. Przemierzając świat podczas licznych pielgrzymek niejednokrotnie zadziwiał jednocząc nas z Bogiem, wprowadzając w nasze serca spokój, miłość i modlitwę. Którz z nas słysząc jego słowa: "Czujesz się osamotniony? Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny." potrafiłby odwrócić od drógiego człowieka? Zapewne niewiele osób.
Mam nadzieję, że w powyższych argumentach dowiodłam słuszności postawionej tezy.
Dla mnie Jan Paweł II niesamowićnie zmienił świat i bieg historij. Jego wkład w nasze życie jest nieoceniony. Niewielu jest ludzi, po których śmierci mówi się o nich tyle co o Karolu Wojtyle.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata