profil

Arkady Fiedler "Dywizjon 303" - opracowanie.

poleca 79% 1030 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Reportaż literacki Arkadego Fiedlera został opublikowany w Londynie w 1942 roku.

Autor przedstawia walki polskich lotników Dywizjonu 303 imieniem Tadeusza Kościuszki w bitwie o Wielką Brytanię w 1940 roku. W książce odnajdziemy zapis najważniejszych wydarzeń, w których uczestniczyli polscy lotnicy, opis konkretnych walk. Autor ukazuje poświęcenie, odwagę, waleczność i sukcesy Dywizjonu 303, ale tworzy także portrety konkretnych postaci, dzięki czemu bohaterowie stają się bliżsi czytelnikowi. Podkreśla łączącą żołnierzy przyjaźń i poczucie solidarności.

Utwór jest napisany prostym językiem, ale jednocześnie niezwykle żywym, obrazowym. Krótkie zdania bądź równoważniki, stosowanie zdań wykrzyknikowych bądź pytających - tworzą emocjonalny ton wypowiedzi, unaoczniają dramatyzm rozgrywających się wydarzeń. Autor rezygnuje z rozbudowanych komentarzy autorskich. Między konkretne opisy wplata sentencjonalne wręcz dygresje, które stanowią jednoznacznie, dobitne podsumowanie i współbrzmią z tokiem narracji.

Już w 1942 roku książka była kompletowana w kraju. w 1943 roku opublikowano wydania konspiracyjne. W okupowanej Polsce odegrała istotną rolę - ukazując niezwykłe bohaterstwo polskich żołnierzy, budziła nadzieje i heroizm walki.

Utwór jest przykładem literatury faktu, reportażu, napisanego na podstawie autentycznych wydarzeń, bezpośrednich relacji uczestników opisanych lotów bojowych.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta