profil

Śmiałym szczęście sprzyja – Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

poleca 85% 584 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Fortes Fortuna Adiuvat, czyli "Śmiałym szczęście sprzyja" to słowa wypowiedziane przez Terencjusza, rzymskiego pisarza epoki starożytnej. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy są one prawdziwe. Nikt nie jest w stanie zadecydować o swoim szczęściu. Są ludzie skryci, wstydliwi i spokojni, którzy wolą pozostać z boku, poczekać na rozwój wydarzeń. Szczęście ma dla nich mniejsze znaczenie niż dla tych śmiałych, którzy przy byle okazji rzucają się bez przygotowania w nurt wydarzeń, starając się wywrzeć na nie jakiś wpływ. Ci pierwsi są mniej podatni na działanie szczęścia, czy też pecha. Przez to jednak nie osiągają w życiu wiele. Nie spełniają swoich marzeń, celów, pragnień. Umierają w samotności, zapomniani przez innych. Śmiali natomiast, wiele w życiu ryzykują. Czasem się to nie opłaca - giną oni tragiczną śmiercią lub wychodzą na całkowitych głupków i są odrzucani przez większość społeczeństwa. Jednak w większości przypadków sprawdza się stwierdzenie "Nie taki diabeł straszny, jak go malują." - zazwyczaj po jakimś śmiałym kroku, z początku wydającym się całkowicie bezsensownym i głupim, wszystko zaczyna się wydawać prostsze i łatwiejsze. Znika lęk i strach, a człowiek zaczyna się "spełniać". I to właśnie jest to szczęście. Szczęściem jest posiadanie siły, pozwalającej na przełamanie strachu i postawienie pierwszego kroku.

W literaturze i filmach, wszystkim "śmiałym" bohaterom sprzyja los (pomijając komedie). Jeżeli nawet przez większą część opowieści niezliczone przeszkody stają im na drodze, w ostateczności wychodzą na swoje, ratują świat czy zdobywają serce swojej wybranki. I żyją długo i szczęśliwie. Przykładem może być Frodo z Trylogii J. R. R. Tolkiena, który nie poddaje się i wykonuje swoją misję do końca, w końcu zbawiając świat i pokonując zło. Jeden uśmiech losu mniej, a wszystko potoczyłoby się inaczej. Innym przykładem może być śmiała postawa Maximusa z filmu "Gladiator". Bohater nie boi się otwarcie sprzeciwić Cezarowi. Swoją śmiałość przypłaca życiem, ale mimo to zostaje okrzyknięty bohaterem i zbawcą Rzymu.

W większości filmów i książek wszystko jest jednak robione pod publikę. Bo kto by chciał śledzić przygody śmiałka, który zaraz po rozkręceniu się akcji umiera" Który nie osiąga zamierzonego celu, ponosi klęskę" W takich dziełach, można mówić o szczęściu sprzyjającym bohaterom.

Podsumowując - śmiali ludzie osiągają w życiu więcej, są szczęśliwsi, bo nawet jeżeli nie udało im się do końca spełnić swoich marzeń, wiedzą, że próbowali i zrobili wszystko co się dało. Ludzie nieśmiali całe życie mogą żałować, że nie odważyli się nawet spróbować, że nie postawili tego pierwszego, najtrudniejszego kroku. Śmiałość jest cechą ważną i przydatną, ale kierowanie się w życiu tylko nią i liczeniem na szczęście, jest całkowitą głupotą.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
6.3.2010 (11:02)

tez bym chcial umiec tak pisac rozprawki.. haha ;]

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty