profil

Charakterystyka Harpagona ze "Skąpca" Moliera.

drukuj
poleca 84% 966 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Harpagon jest tytułowym bohaterem "Skąpca" Moliera. Mieszka w Paryżu we Francji. Jest wdowcem i ma dwójkę dzieci: Kleanta i Elizę. Harpagonowi i Kleantowi podoba się Marianna, która jest przedmiotem sporu między ojcem i synem. W domu Harpagona usługują Jakub, pani Claude, Ździebełko i Szczygiełek, którzy nie mają dobrej opinii o swoim pracodawcy.
Wygląd zewnętrzny Harpagona nie jest nam bliżej znany. Wiemy jedynie, że był mężczyzną po 60-ce i nosił okulary. Można się jednak domyślać, że był szczupły i skromnie ubrany, ponieważ, jak wiadomo, nie lubił wydawać pieniędzy nawet na swoje potrzeby. Z jego wieku również wynika, że mógł być pomarszczony i mieć siwiznę lub łysinę.
Harpagon był przede wszystkim znany ze swojego niezrównanego skąpstwa, co przejawia się w większości scen dramatu i co przysporzyło mu bardzo kiepskiej opinii, a nawet wrogów. Harpagon oszczędza na wszystkim nie wyłączając swoich własnych potrzeb i dóbr, o czym świadczyć może np. stan jego przymierających głodem, niepodkutych koni. Gdy osoba, którą darzy szacunkiem chociaż wspomni o jego pieniądzach lub pożyczce, Harpagon od razu traci do niej zaufanie i uważa że go zdradził i przeszedł (ta osoba) na złą stronę. Dla tego materialisty pieniądze są ważniejsze niż jakakolwiek inna wartość na świecie. Harpagon jest również egocentrykiem. Nie obchodzi go nic i nikt oprócz niego i jego pieniędzy. Nie liczy się nawet ze zdaniem własnej córki, która nie chciała wyjść za mężczyznę, którego wskazał jej Harpagon.
Uważam, że Harpagon jest postacią zdecydowanie negatywną. Nigdy nie polubiłbym osoby, która ma złote klapki na oczach i na której nie można polegać ani nawet normalnie porozmawiać. Każda rozmowa z takim człowiekiem skończyłaby się podejrzeniem, że ktoś czyha na jego pieniądze. Harpagon poprzez swoje skąpstwo i samolubność nigdy nie znajdzie prawdziwych przyjaciół ani miłości.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
11.10.2011 (13:53)

dobra praca ale czy jest to praca na 5

19.4.2010 (17:35)

praca w porządku,wydaje się krótka,ale dużo zajmuje

dzięki,pomogła mi,dostałam 5-

zdecydowanie praca zasługuje na 5/5.

29.11.2009 (14:48)

charakterystyka niezła ale trochę za krótka...