profil

Czym różniła się II wojna światowa od wcześniejszych konfliktów zbrojnych?

poleca 85% 119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

II wojna światowa - największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945, ogółem w II wojnie światowej wzięło udział 61 państw. Zmobilizowano ponad 110 mln żołnierzy.

II wojna światowa różniła się od innych


a) Styl walki - blitzkrieg (wojna błyskawiczna)
W pierwszej wojnie światowej były wojny pozycyjne, w innych wojnach walczono wręcz lub konno, podczas II wojny światowej zastosowano blitzkrieg (niem. wojna błyskawiczna) czyli błyskawiczne uderzenie wojskowymi siłami zbrojnymi (powietrznymi, morskimi i lądowymi) na dany kraj.

b) Nowoczesne technologie
Wielką rolę w II wojnie światowej odegrała nowoczesna technologia i przewrót w sztuce wojennej. Zastosowano wiele rodzajów broni siejących totalne zniszczenie, poczynając od radzieckiej katiuszy, kończąc na bombie atomowej. Decydujące znaczenie miały jednostki zmotoryzowane a także zwykłe ciężarówki.

c) Bomby atomowe
Po raz pierwszy, jako broń masowego rażenia, zastosowano broń jądrową - bombę atomową, należy jednaj pamiętać, że większość ofiar stanowiła ludność cywilna. Liczba ofiar śmiertelnych oraz zniszczeń w obu miastach jest zatrważająca. Ci, którzy przeżyli przez wiele lat ponosili skutki ataku: kalectwo, rak, zmiany cech dziedzicznych. W Hiroszimie i Nagasaki promieniowanie radioaktywne działało jeszcze przez lata i było źródłem wielu chorób (białaczka, zaćma, zaburzenia rozwoju dzieci).

d) Wojna totalna
Była to pierwsza wojna, która była wojną totalną, z masowymi bombardowaniami dywanowymi miast, których świat wcześniej nie znał.

Podsumowując była to pierwsza wojna, w której tak dużą rolę odegrała technologia, a nie zwykła jednostka.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata