profil

"Człowieka stać na wielkie czyny, ale największym zwycięstwem jest zwyciężyć siebie".

poleca 86% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Homer

Ludzie niejednokrotnie dowiedli, że człowiek może dokonać wielu rzeczy. Przykładem tych czynów jest np. wyprawa na księżyc. Jednak myślę że zdobywanie rzeczy materialnych nie jest największym zwycięstwem. W dalszej części pracy spróbuję przybliżyć znaczenie następującego cytatu:,, Człowieka stać na wielkie czyny, ale największym zwycięstwem jest zwyciężyć siebie".

Każdy z nas ma jakieś słabości, czegoś się boi. Człowiek może dokonywać rzeczy ekstremalnych i niebezpiecznych a bać się czegoś co dla innych może wydawać się błahe, lecz dla tego człowieka jest to bariera która wydaje się nie możliwa do przeskoczenia. Kiedy stajemy przed takim wyzwaniem zazwyczaj uciekamy od tego. Nielicznym udaje się zebrać siłę i podjąć się walki z samym sobą. Determinacja, upartość oraz chęci w dążeniu do celu pozwalają na zwycięstwo.

Postaram się przedstawić sytuację przezwyciężania siebie na podstawie dawnych źródeł literackich.

Pierwszym przykładem jest Priam bohater ,,Iliady" Homera. Kiedy Achilles zabił jego syna- Hektora, on chciał odzyskać ciało zmarłego i je godnie pochować. Przyjeżdżając pod obóz Achajów wahał się pomiędzy wejściem do namiotu, a powrotem do domu. Stracił dziecko lecz aby odzyskać chociaż jego ciało musiał się uniżyć przed swoim wrogiem, okazać mu miłość chodź był władcą Troi. Bał się poniżenia, wiedział że może mu się nie udać. Jednak nie zwątpił w siebie. Godnie wszedł do namiotu i upokorzył się przed Achillesem. Dzięki swojej determinacji odzyskał ciało syna.

Kolejnym przykładem jest Ernest Nemeczek z książki pt: ,,Chłopcy z Placu Broni" autorstwa Ferenca Molnara. Ernest jest najmłodszym bohaterem. Grupa Chłopców z Placu Broni prowadzi do wojny z grupą Czerwone Koszule. Obie grupy walczą o Plac Broni. Nemczek chcąc udowodnić, że kocha to miejsce samotnie wyrusza na zwiady. Zostaje tam ,,wykąpany" przez przeciwników w wyniku czego choruje na zapalenie płuc i dostaje wysokiej gorączki. Musi leżeć w domu. Kiedy nadchodzi dzień bitwy Nemeczek ucieka z domu aby walczyć. Była to odważna decyzja z jego strony.Dzięki niemu Chłopcy z Palcu Broni wygrywają. Jednak Ernest w wyniku choroby umiera. Pokonał on swoją słabość fizyczną nie zważając na chorobę.

Ostatnim przykładem potwierdzającym tezę jest postać Juranda powieść H. Sienkiewicza pt: ,,Krzyżacy" . Krzyżacy wydali na niego wyrok śmierci, ponieważ był on ich śmiertelnym wrogiem. Jeżeli zostałby złapany przez Zakon zginął by. Lecz on nie bał się śmierci przezwyciężył coś czego niemal każdy z nas się boi. Sam świadomie poszedł do zamku wiedząc, że spotka go śmierć. Zrobił to z miłości do swojej córki. Chciał by jego dziecko żyło. Jego miłość pokonała lęk.

Te przykłady obrazują problemy ludzi, zarówno dawniej jak i współcześnie. Niemal każdy boi się śmierci, upokorzenia. Boimy się o swoje uczucia lub o życie swoje lub innych osób. Wydaje się niemożliwe pokonanie własnego lęku. Jednak jeżeli bardzo chcemy możemy przezwyciężyć wszystko. Choć czasem kończy się to dla nas lub bliskich tragedią. Tak więc nie bójmy się pokonywać własnych słabości. Nie trzeba wspinać się na Mount Everest aby stać się bohaterem. Można stać się nim chociażby w tej chwili, przezwyciężając własną słabość.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty