profil

Mięśnie m.in. mechanizm skurczu mięsnia, doping

poleca 85% 819 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ściąga na podstawie podręcznika do biologii 2

Mięsień - jeden z elementów narządu ruchu. Mięśnie szkieletowe zbudowane są z brzuśca(skupiska włókien mięśniowych)oraz ścięgien (zbudowane z tkanki łącznej włóknistej), mięśnie zazwyczaj posiadają jeden brzusiec. Są dobrze unaczynione i silnie unerwione. Połączone z elementami szkieletu, w wyniku skurczów mięśniowych powodują ruchy poszczególnych elementów szkieletu względem siebie. Energią, z której mięsień korzysta, jest zmagazynowany w nim glikogen lub glukoza dostarczona przez krew.

Mechanizm skurczu mięśnia- Do wywołania skurczu potrzebna jest energia pozwalająca na przesuwanie cienkich filamentów względem grubych. Energii dostarcza ATP powstający podczas utleniania glukozy w mitochondriach włókien mięśniowych , hydroliza ATP do ADP. ATP wiąże się z miozyną i wymusza zmiany kształtu tego białka. Wywołuje skurcz mięśnia. Im większa produkcja ATP tym częściej mięsień może się kurczyć. Podtrzymywanie kurczenia się mięśni wymaga szybkiego dostarczenia energii dostarcza je aminokwas- fosfokreatyna. Dzięki niej b. szybko odtwarzane zostaje ATP.

syngerystyczne- mięśnie które wykonują tę samą czynność np. mięśnie międzyżebrowe.
grupy mięśni- zginacze, prostowniki lub przywodziciele i odwodziciele.
zginacze- grupa czynnościowa, odpowiedzialna za możliwość zginania kończyn , zginacze z prostownikami działają antagonistycznie (skurcz jednego mięśnia będzie wymagał rozciągnięcia innego mięśnia.

prostowniki- grupa czynnościowa, odpowiedzialne są za prostowanie kończyn by mogło wystąpić rozciągnięcie skurczonego mięśnia wymaga skurczu innego mięśnia. działając antagonistycznie.

dług tlenowy-powstaje w oparciu o oddychanie tlenowe, w wyniku krańcowych wysiłków fizycznych. tlen w komórkach zużywany jest szybciej niż może być pobierany. Mięśnie nie mogąc ?spalać? glukozy lub kwasów tłuszczowych w mitochondriach przeprowadzają beztlenowy rozkład glukozy do kwasu pirogranicznego i dalej do kwasu mlekowego, który powoduje objawy zmęczenia kości( ból przy poruszaniu mięśniami)

kwas mlekowy- przenika do krwi i jest tam transportowany do wątroby gdzie ulega przemianie w glukozę, a to znowu przez krew wędruje do mięśni i wykorzystują to jako substrat oddechowy.
choroby- wady postawy(skolioza, płaskostopie)

skolioza- boczne skrzywienie kręgosłupa, rozwija się w wieku dziecięcym i dojrzewaniu przyczyną jest jednostronne obciążenie kręgosłupa i zła postawa siedząca.
płaskostopie- noszenie nieprawidłowego obuwia, wywołuje ból kręgosłupa i gdy jest w wysokim stadium utrudnia chód.

reumatyzm- reumatoidalne zapalenie stawów. choroba rozwija się dlatego bo komórki odpornościowe ?omyłkowo? atakują własne błony. powstają zaczerwienienia stawów oraz ból. Leczenie jest trudne.
osteoporoza- (zrzeszotnienie kości) powoduje, że kości są łamliwe, słabe jest to przewaga procesów utraty kości. przyczyna: brak składników mineralnych, aktywności fizycznej. Szczególnie kobiety cierpią na tą chorobę.

doping- sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza normalny trening. Jest szkodliwy dla zdrowia, może prowadzić nawet do śmierci nie wspomnę o kalectwie. Często młodzież sięga po sterydy by mieć większą masę mięśniową, ale również i sportowcy wyczynowi by zwiększyć np. wydolność tlenową krwi. Powstały różne organizacje zwalczające doping.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata