profil

Transformator

poleca 85% 119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

TRANZYSTORY - BUDOWA I
ZASTOSOWANIE

Pierwszy transformator został zbudowany w 1947 roku z małego kawałka metalopodobnego pierwiastka chemicznego :?germanu?.
Jak jest zbudowany i jak działa tranzystor?
Tranzystor jest to element czynny układów elektronicznych służący do wzmacniania sygnałów elektrycznych. Ogólnie mówiąc, tranzystor jest elementem wzmacniającym sygnały elektryczne.
Wśród wielu rodzajów tranzystorów rozróżniamy:
? tranzystory bipolarne (iniekcyjne) - są to elementy dwuzłączowe i jednozłączowe, najczęściej wykonywane z krzemu, rzadziej z germanu;
? tranzystory unipolarne (polowe)

Zasadę budowy tranzystora przedstawiono na rysunku:

E ? emiter
B ? baza
C ? kolektor

Zasada budowy tranzystora i sposób polaryzacji tranzystorów:
a) tranzystor typu NPN i jego symbol graficzny
b) tranzystor typu PNP i jego symbol graficzny

Mogą one być :
- jednorodną bazą (dyfuzyjny)
- niejednorodną bazą (dryftowy)

Tranzystor jest elementem o trzech wyprowadzeniach, jedno z tych wyprowadzeń steruje przepływem prądu pomiędzy pozostałymi dwoma. Czynnikiem sterującym może być tak prąd płynący przez wyprowadzenie jak i napięcie pomiędzy wyprowadzeniami.
Istnieje cały szereg różnych odmian w zależności od układu, w którym tranzystor jest wykorzystywany, począwszy od układów małej częstotliwości po układy wysokiej częstotliwości, końcówki mocy i wszelkiego rodzaju sterowanie skończywszy na układach cyfrowych. Coraz częściej wypierany przez układy scalone, które mogą zawierać od kilku do kilku tysięcy i więcej pojedynczych tranzystorów.

W rzeczywistości budowa tranzystora znacznie różni się od rysunków powyżej i wygląda następująco:

Tranzystor składa się z dwu złącz PN połączonych szeregowo - stąd ich nazwa - bipolarne (dwupolowe). Złącza są umieszczone w obudowie hermetycznej z trzema wyprowadzeniami poszczególnych warstw półprzewodnika. Skrajne warstwy półprzewodnika nazywamy emiterem i kolektorem, a środkową - bazą. W zależności od typu półprzewodnika (N czy P) tworzącego bazę rozróżniamy tranzystory typu NPN lub PNP. Sposób polaryzacji w kierunku przewodzenia tych dwóch typów tranzystorów jest odmienny. Tranzystor typu NPN musi być spolaryzowany tak, by kolektor miał duży potencjał dodatni względem emitera (w zależności od wykonania tranzystora do 15 V lub do 150 V), a baza - mały potencjał dodatni względem emitera (kilkaset miliwoltów).

ZASTOSOWANIE TRANZYSTORÓW
Tranzystory znajdują szerokie zastosownia w elektryce, elektronice, technice i podobnych dziedzinach.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty