profil

Podstawowe składniki pokarmowe

poleca 84% 534 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podstawowymi składnikami pokarmowymi ludzi i zwierząt są: białka, cukry, tłuszcze, sole mineralne, witaminy i woda.
BIAŁKA są związkami organicznymi zbusowanymi z węgla, wogoru, tlenu, aztu i siarki (związki te zaliczają się do MAKROELEMENTÓW). Z tych pierwiastków w organiźmie powstają AMINOKWASY, których w organiźmie wykryto ponad 20. Aminokwasy łączą się w ŁAŃCUCHY BIAŁKOWE, w któtych są wielokrotnie powtarzane.
Rola BIAŁEK w organiźmie:
- budulcowa
- regulująca
- energetyczna.
BIAŁKAMI są również ENZYMY, które pod wpływem warunków zewnętrznych (temperatury) ulegają DENATURACJI, czyli utracie umiejętnoći łączenia się (zniszczenie ich właściwości biologicznych i struktury.
CUKROWCE są inaczeja nazywane WĘGLOWODANAMI i składają się z 3 pierwiastków: węgla, wodoru i tlenu. CUKROWCE dzielą się na: cukry proste (glukoza i fruktoza) oraz cukry złożone, któte dzielą się na dwucukry (sacharoza) oraz wielocukry (skrobia, glikogen, celuloza, chityna)
TŁUSZCZOWCE są zbudowane z węgla, wodoru i tlenu
WITAMINY to składniki regulujące przemiuany zachodzące w żywych komórkach. Witamina, która jest wytwarzana przez dany organizm traci miano witaminy np. wit. C --> kwas askorbinowy.
SOLE MINERALNE obok białek najważniejszy składnik budulcowy. W skład sli mineralnych wchodzą PIERWIASTKI CHEMICZNE. W zależności od ilości dzielimy je na: MIKROSKŁADNIKI i MAKROSKŁADNIKI.
- makroskładniki: tlen, węgiel, wodór, azot, wapń, potas, sód, magnez, fosfor, siarka, chlor
- mikroskładniki: żelazo, jod, fluor, miedź, cynk, mangan, bor, molibden, kobalt, selen, wand.
WODA jest najważniejszym składnikiem diety organizmów żywych. Jej zawartość w żywych komórkach wacha się między 70%, a 98%.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta