profil

Porównaj różne sposoby widzenia sztuki malarskiej przedstawione w przywołanych fragmentach „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

poleca 85% 739 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

W utworze pt. ?Pan Tadeusz? Adam Mickiewicz pojawia się wiele przejawów sztuki malarskiej. Przykładowo na zamku Horeszków znajdują się obrazy, na których widnieją portrety polskich patriotów. Byli oni bardzo związani emocjonalnie ze swoim krajem, którzy pragnęli, aby Rzeczypospolita była wolna.
Przywołany fragment pokazuje rozmowę Tadeusza, Telimeny i Hrabiego. Ich poglądy, dotyczące stylów malarskich, są różne.
Telimena uważa, ze stonowane obrazy to wyznaczniki jej upodobania. Takie obrazy były dzieła malarzy włoskich, którzy szukali natchnienia w naturze. Podziwia kulturę zachodnioeuropejską a odczuwa ból i żal z powodu naszych narodowych dzieł. Telimena okazuje tu swoją wrogość do Polski : ?Krajów włoskich ... To Hrabio, kraj malarzów! U nas, żal się Boże!? i swoją agresywną postawą zaczyna drwić ze swojego narodu.
Tadeusz, usłyszawszy rozmowę Telimeny z Hrabią, próbuje udowodnić, że sztuka Rzeczypospolitej jest najlepsza. Sądzi, że przyroda we Włoszech jest brzydka, porównuję ją do uczucia smutku i nudy. Mówi, że polska przyroda, nawet jeśli umiera, to jest niezwykła i chwyta za serce. Mówi, że Hrabia ma postawę antypatriotyczną. Sądzi, że Horeszko, skoro jest na Litwie i przebywa wśród naszej natury, to powinien malować polską przyrodę, a nie uwieczniać na papierze zagranicznych krajobrazów.
Hrabia próbuje uświadomić młodemu Soplicy, że wpływ na jego twórczość ma wyobraźnia, wspomina o dążeniu do ideału, ale potwierdza, że nie wszystko, co piękne można namalować. Wspomina, że Włochy to ojczyzna malarzy. Przytacza nazwiska twórców wielkich dzieł. Mówi o Orłowskim, po czym przerywa mu Telimena.
Tadeusz przyznaje, że jest zwolennikiem twórczości Orłowskiego. Mówi również, że dzieła włoskie są monotonne i niczym nie zaskakują. Chwali chaos i niepogodę w polskich obrazach.
Po przeczytaniu przywołanego fragmentu można zauważyć dwie postawy widzenia sztuki malarskiej. Telimena i Hrabia zachwycają się kulturą zachodnioeuropejską, stawiając na pierwszym miejscu włoską twórczość. Tadeusz jest zwolennikiem naszej narodowej dumy. Uważa, że nie ma nic piękniejszego niż piękność chaotycznej gry obłoków i niepogody wiatrów : ?Czyż nie piękniejsze stokroć wiatr i niepogoda?... Ileż scen i obrazów z samej gry obłoków!?

Autor: Bartek ;)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury