profil

Opis obrazu

poleca 83% 830 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Obraz Petera Paula Rubensa pt. ?Madonna i święci? przedstawiający uczczenie Dzieciątka Jezus powstał w okresie baroku. Obecnie znajduje się w kaplicy grobowej w Kościele Świętego Jakuba w Antwerpii.
W centrum obrazu znajduje się św. Hieronim ubrany w czerwone szaty, pochylający się do małego Chrystusa. Otaczają go święci tacy jak Matka Boska, która trzyma w matczynych ramionach syna, św. Maria Magdalena i św. Jerzy ubrany w zbroję rycerską, z pokonanym smokiem u stóp. Na drugim planie widnieją postacie aniołów unoszących się nad postacią Jezusa. Ten obraz tak jak wiele innych odznacza się wspaniałym, żywym kolorytem, sinymi kontrastami światłocienia, nieporównaną dynamiką i świetnymi skrótami perspektywicznymi. Autor żył w latach 1577-1640. Pozostawił po sobie aż dwa tysiące obrazów (religijnych, mitologicznych, historycznych itp.) malowanych osobiście lub ze współpracownikami, a także ogromną liczbę rysunków. Namalował między innymi: ?Prometeusz skowany?, ?Synowie artysty, Albert i Nicolas?, ?Zdjęcie z krzyża?, ?Sąd Parysa?, ?Helena Fourment z dziećmi? i tym podobne. Jego dzieła przedstawiają sceny rodzajowe, pejzaże, malowidła czy dekoracje.
Ten obraz o tematyce religijnej ma jednak charakter osobisty. Matka Boska, św. Maria Magdalena mają rysy dwóch kolejnych żon malarza, a św. Hieronim jest portretem jego ojca. Podoba mi się w nim podkreślona przez malarza masywność oraz kolorystyka postaci.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta