profil

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

poleca 83% 684 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Charakterystyka porównawcza

Alina i Balladyna są głównymi bohaterkami dramatu Juliusza Słowackiego ?Balladyna?. Są siostrami i córkami ubogiej wdowy. Mieszkają w chacie w lesie niedaleko jeziora Gopło.
Balladyna, starsza z sióstr, jest piękną brunetką o jasnej cerze, a równie ładna młodsza Alina ma jasne włosy wplecione w warkocz i różaną cerę. Jest pogodna, zawsze uśmiechnięta, kocha swoją matkę, okazuje jej miłość, szacunek, troszczy się o nią: ?Że też nigdy chmurki Bóg nie nadwieje, aby cię zakryła. O!biedna matko!? wyręcza ją w pracach domowych: ?Nie, nie, nie, nie, jutro odpoczywa matka, a my z siostrzyczką idziemy na żniwo.? Była także pomocna w stosunku do innych. Cieszyła się z tego co ma nie pragnęła niczego więcej oprócz szczęścia swojej matki. Mając szansę poślubienia Kirkora sumiennie wykonuje zadanie z malinami. Nie myśląc tylko o sobie obiecuje siostrze, że znajdzie również męża dla niej. Jedną z jej wad mogła być naiwność, ponieważ dawała się wykorzystywać Balladynie. Ta była przeciwieństwem Aliny. Nie kochała swojej matki ani siostry. Była leniwa i próżna. Niechętnie pomagała Alinie i matce w pracy w polu. Chciwa na bogactwa, gdy widzi szanse na poślubienie zamożnego rycerza, nie wacha się nawet zabić własnej siostry by dojść do celu. Żądna władzy bez skrupułów zabiła własnego męża, by później koronować się na królową. Zdolna do posługiwania się kłamstwami, do końca wypiera się własnej matki, skazując ją tym samym na śmierć.
Z całą pewnością Balladyna nie jest godna naśladowania, gdyż popełniła wiele zbrodni, za co w końcu spotkała nią zasłużona kara. To Alina jest w tym utworze bohaterką pozytywną i to nią powinno się naśladować jako wzorową córkę i dobrą siostrę za co niestety tragicznie zginęła.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta