profil

Patologia w społeczeństwie

poleca 85% 113 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Patologia społeczna w socjologii zjawisko społecznego zachowania się jednostek i określonych grup społecznych sprzeczne z wartościami lub normami danej kultury. Patologie społeczne dzielimy na trzy grupy: indywidualne, rodziny i struktur organizacyjnych.

W skład pierwszej grupy wchodzą: samobójstwa, przestępczość, prostytucja, dewiacje seksualne i uzależnienia (narkomania, alkoholizm itp.). Alkoholizm jest największą patologią społeczną jaka występuje w Polsce. Jest to choroba która polega na niekontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić nawet do śmierci ! Alkoholików w naszym kraju jest bardzo wielu jednak nie ma dokładnych danych na ten temat. Ten rodzaj patologii społecznej często występuje w rodzinach przez co zapoczątkowane zostają kolejne rodzaje patologii tym razem z drugiej grupy ? patologia społeczna rodziny. W zwalczanie problemu alkoholizmu angażują się organizacje społeczne, instytucje państwowe, a nawet media. To jest bardzo dużo jednak wciąż za mało. Całe społeczeństwo powinno brać w tym udział ponieważ zdarzają się sytuacje w których ludzie są często bezmyślni np. pozwalając wsiąść osobie nietrzeźwej do samochodu, która kilka metrów dalej może zabić siebie i niewinne niczemu osoby.
Samobójstwa istnieją od zawsze i jest to bardzo rozpowszechniony rodzaj patologii na całym świecie. Co w dzisiejszych czasach najbardziej popycha ludzi ( zwłaszcza młodych ) do odebrania sobie życia ? Być może jest to nieszczęśliwa miłość, brak pieniądze, a może są to długi albo narkotyki ? Tego nigdy się do końca nie wie. W krajach azjatyckich popełniane są samobójstwa grupowe z kolei na Bliskim Wschodzie są tzw. Kamikadze. Według religii chrześcijańskiej, to Bóg daje życie i je odbiera, a samobójstwo to największy grzech jaki człowiek może popełnić na ziemi. Nie wiadomo jak pomóc takim ludziom. Zakładane są bezpłatne ?telefony zaufania?, które na pewno są potrzebne i w jakimś stopniu skuteczne. Jednak samobójcy często zamykają się w sobie i niedzielą się z nikim swoimi problemami
W skład kolejnej grupy wchodzą m.in. rozpady rodzin, pozbawienia praw rodzicielskich, a także przemoc w rodzinie. Wszystkie te problemy prowadzą do tego, iż dzieci z takich rodzin mają poważne problemy emocjonalne. Nie zawsze mają co zjeść czy w co się ubrać, ponieważ ich opiekunowie wydają wszystkie pieniądze na alkohol. Często czują się gorsze od innych. Gdy nie mają zapewnionych podstawowych rzeczy tj. jedzenia czy ubrania to wkraczają na drogę przestępczą, czyli kradną lub popełniają inne przestępstwa, aby przetrwać. Ludzie uczciwi potępiają takie zachowanie. Jednak co mają robić dzieci, które nie mają zapewnionych podstawowych środków do życia ? Przecież muszą jakoś żyć, a nie zawsze wiedzą, że istnieją jakieś ośrodki pomocy, które mogą im pomóc. Często też bywa, że po prostu nie chcą iść do domu dziecka. Wolą zostać z rodzicami jacy by oni nie byli. W zwalczaniu przemocy w rodzinie organizowane są akcje tj. ?Bo zupa była za słona?, aby pokazać ludziom, że jest to duży problem, i żeby rodziny dotknięte tym zaczęły o tym mówić i przestały się bać.
Trzecia i ostatnia grupa to patologia społeczna struktur organizacyjnych czyli m.in. bezrobocie i ubóstwo które są ze sobą związane. Pracy nie ma w Polsce ponad 3,4 mln osób, czyli 16,9 % wszystkich obywateli . Różnego rodzaju pomoc ze strony państwa np. zasiłki dla bezrobotnych są krótkotrwałe. Sytuacja takich ludzi pogarsza się co często prowadzi do ubóstwa, a wtedy trudno jest przetrwać cały miesiąc. Problem ubóstwa zwalczać powinna nie tylko opieka społeczna, ale także całe społeczeństwo. Dla bezrobotnych organizowane są programy aktywne m.in. roboty publiczne takie jak np. sprzątanie publicznych parków - choć takie zajęcie dla ludzi nie miejących pracy to grosze organizowane są również spotkanie i kursy dla bezrobotnych, by mogli znaleźć prace po swoim wykształceniu lub by poprostu zarobiac wieksze pieniądze.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty