profil

"Hałas jako problem współczesnej cywilizacji"

poleca 84% 1044 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na początku chciał bym wyjaśnić co to jest hałas jest to dźwięk niepożądany lub szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Hałas obecnie istnieje wszędzie. Atakuje nasze uszy w domu, w szkole, w pracy. Hałas jest wszech obecny nawet idą ulico słyszymy warkot samochodów, lecący samolot, uruchomione maszyn budowlane wszystko to powoduje hałas.

Człowiek nie odczuwa skutków hałasu dopiero z czasem gdy coraz słabiej słyszy zauważa jej efekt. Stres wywołany hałasem powoduje podwyższenie ciśnienia krwi i negatywne zmiany poziomu cholesterolu. To może prowadzić do zawału serca. Naukowcy uważają, że hałas zwiększa ryzyko zawału nawet o 50%. Hałas działa również negatywnie na układ pokarmowy i hormonalny jak również na psychikę.
Za szkodliwy uważa się hałas przekraczający 85 dB. Długotrwałe oddziaływanie hałasu o wyższym poziomie ciśnienia akustycznego prowadzi do trwałych ubytków słuchu. Przy natężeniu 130-160 dB (wybuch petardy) zaczynamy odczuwać ból uszny powodujący trwałe uszkodzenie słuchu.
Głównymi źródłami hałasu są
- maszyny, urządzenia i narzędzia (np. młoty pneumatyczne, sprężarki, wiertarki, szlifierki, wyjące alarmy,);
- część procesów technologicznych generujących hałasy aerodynamiczne (np. zrzuty pary pod ciśnieniem);
- pojazdy komunikacji drogowej, szynowej, lotniczej, wodnej;
- inne pojazdy (ciągniki rolnicze, maszyny budowlane itp.);
- urządzenia komunalne (windy, hydrofory, transformatory, pompy)
- Głośne słuchanie muzyki

Człowiek żeby ograniczyć hałas z ulicy sadzie drzewa i montuje ekrany dźwiękoszczelne. W miejscach pracy o dużym natężeniu decybeli stosuje się specjalne zatyczki. Hałas podczas przerw lekcyjnych możemy zwalczyć tylko kulturalnym zachowaniem lub wychodzeniem w czasie przerw na dwór. Obecna młodzież jest bardziej narażona na skutki nadmiernego poziomu dźwięku przez postęp techniczny i cywilizacyjny które umożliwiły ciągłe słuchanie muzyki i dostęp do coraz głośniejszego sprzętu audio.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta