profil

"Zestaw programy wyborcze dwóch wybranych przez ciebie partii, spośród tych, które uzyskały mandaty do sejmu. Wskaż związki poszczególnych programów z odpowiednimi ideologiami i doktrynami politycznymi."

poleca 85% 657 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

,,Zestaw programy wyborcze dwóch wybranych przez ciebie partii, spośród tych, które uzyskały mandaty do sejmu. Wskaż związki poszczególnych programów z odpowiednimi ideologiami i doktrynami politycznymi."
Platforma Obywatelska (PO) polska, centroprawicowa partia polityczna.
Ideologia polityczna: konserwatyzm, chadecja
Poglądy gospodarcze: umiarkowany liberalizm
PO opowiada się oficjalnie za zwiększeniem roli Parlamentu Europejskiego w strukturach UE.
Program partie Opiera się on o 5 filarów - narodowy program budowy, program wyrównywania szans, nowoczesnej edukacji, ochrony zdrowia i powrotu do domu młodych z emigracji.
Państwo silne, tanie i przyjazne. Administracja będzie przyjazna i pomocna w załatwianiu
spraw zostaną ograniczone do minimum procedury. Obniżenie o 50% składek płaconych przez pracodawcę co przyczyniło by się do wzrostu płac. Wprowadzenie podatku liniowego. Sprzeciwia się prywatyzacje szkół(chodź nie do końca jest za wprowadzenie częściowej odpłatności za studia państwowe) i szpitali. PO jest przeciwne legalizacji eutanazji, aborcje i legalizacji tzw. "miękkich narkotyków", jak również karze śmierci i związkom homoseksualnym. Jest za dalszą prywatyzacjo przedsiębiorstw państwowych, zniesieniu poboru do wojska. Jest za wprowadzeniem euro i ulgi prorodzinnej. Chce poczekać z otwarciem rynku dla obcokrajowców.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) ? centroprawicowa partia polityczna.
Ideologia polityczna: neokonserwatyzm, chadecja
Poglądy gospodarcze: solidaryzm
PiS opowiada się za zwiększeniem praw dla ofiar przestępstw i zaostrzeniem kar dla przestępców w szczególności za przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu. Chce wprowadzić sądy 24 godzinę. Walką z korupcją , integracją z unią europejsko. PiS sprzeciwia się eutanazji, aborcje i legalizacji tzw. "miękkich narkotyków", związkom osób tej samej płci. Postuluje za: przywrócenie kary śmierci, utrzymanie bezpłatnej edukacji w szkołach podstawowych, średnich i wyższych uczelniach państwowych, bezpłatnej służby zdrowia, lustracji majątkowej polityków oraz upublicznienie nazwisk wszystkich agentów peerelowskich służb specjalnych i dekomunizacje. Jest za utrzymaniem bezpłatnej edukacje w szkołach i służby zdrowia. Popiera udział polskich żołnierzy w Iraku. Opowiada się za wprowadzenie dwóch stawek podatku PIT (18 i 32%) jest przeciwny podatkowi liniowemu. Chce na razie poczekać z wprowadzaniem euro. Jest za Ulgi prorodzinną. Powolne otwieranie rynku pracy dla obcokrajowców.


Źródła:
www.pl.wikipedia.org Wikipedia, wolna encyklopedia
www.platforma.org oficjalny serwis internetowy Platformy Obywatelskiej
www.pis.org.pl Prawo i Sprawiedliwość - Internetowy Serwis Informacyjny
www.wybory2007.wp.pl

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty