profil

Elementy fantastyki w utworach romantyzmu. Jaką to ma wartość dla utworów?

poleca 85% 860 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Elementy fantastyczne przewijają się we wszystkich utworach Adama Mickiewicza. Są one ważnym tłem w tych pracach. Mickiewicz ten sposób solidaryzuje się z ludem, gdyż wie, że lud wierzy głęboko w siły nadprzyrodzone. Elementy te są ukazane w balladach i romansach Mickiewicza, a także w „Dziadach” części III. W balladach ukazany jest problem winy i kary, w każdym utworze winowajca jest ukarany w sposób fantastyczny. Jednym z takich przykładów jest ballada „Rybka”. Autor ukazuje miłość szlachcica do wiejskiej dziewczyny. Kochanek następnie zostawia dziewczynę na łasce losu, żeniąc się z kobietą bogatą, zamożną. Lecz ta miłość nie była długa gdyż para a została zamieniona w głaz. Panicz dlatego, gdyż zostawił biedną dziewczynę na łasce losu, a kobieta była przyczyną zdrady. I ona również poniosła karę.

„Kochałam pana tak szczerze
On mnie przysiągł zaślubić
Dziś księżna za żonę bierze
Krysię uboga chce zgubić.”

Innym utworem, który ukazuje elementy fantastyczne to „Lilie”. Winowajca ukarany jest w ten sposób, że zapadają się mury kaplicy, w którym ma się odbyć ślub. Zapada wokół ciemność i ukazuje się duch pierwszego męża tej kobiety, która ponownie chciała wyjść za mąż. W balladzie „Romantyczność” Mickiewicz solidaryzuje się z ludem, który współczuje biednej Karusi. Uważa, że uczucia i wiara silniej mówią do mnie, niż mędrca szkiełko i oko. Elementy fantastyczne ukazuje również Mickiewicz w „Dziadach” cz. II. Przedstawia kolejno upiory, które zjawiają się w dzień zmarłych. Jako pierwsze ukazuje duchy dwojga dzieci, pochodzenia zamożnego, które nie mogą dostać się do nieba. Za życia nie doznały krzywdy ani smutku, przyszły po ziarnko gorczycy, gdyż to właśnie miało ich zbawić. „Kto nie doznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie.” Innym upiorem był duch złego i okrutnego pana. Pan nie może być zbawiony, ponieważ był bardzo okrutny i szorstki dla swoich poddanych. „Bo kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże.” Jako trzeci ukazuje się duch dziewczyny, która ni potrafiła za życia obdarzyć nikogo uczuciem. Lekceważyła sobie uczucia i słowa i dlatego nie może dostać się do nieba. „Jak pośród pierzchliwej fali przez wieczne lecąc bezdroża, ani wzbić się pod niebiosa, ani dotknąć ziemi nie może.” Jako ostatni ukazuje się duch młodzieńca. Jest on bliżej nieznany. Patrzy na pasterkę i z tego tylko dowiadujemy się, że ją kochał, lecz ona odtrąciła jego uczucia i dlatego popełnił samobójstwo.

Mickiewicz ukazując elementy fantastyczne w swych utworach, solidaryzuje się z ludźmi. Pierwiastki fantastyczne mają duże znaczenie dla poezji romantycznej, ponieważ większość utworów jest oparta na tematyce ludowej. Siły nadprzyrodzone są niezwykle ważne dla ludzi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty