profil

Cechy charakterystyczne stylu barokowego. Jakie cele przyświecały barokowym twórcom?

poleca 76% 939 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Barok to styl dominujący w sztuce XVIIw. Barok podobnie jak i odrodzenie narodził się we Włoszech. Najważniejszymi cechami stylu barokowego były:bogactwo środków(ozdób i złoceń),przepych,orginalnośc ,kontrast,ruch emocjonalnośc i tematyka religijna.
Ozdobą świątyń ,pałacówi ogrodów były rzeźby przedstawiające postacie w nie naturalnych i patentycznych pozach.Wokół budowli zadładano ogrody , w których umieszczano fontanny,altanki,groty,mostki nad strumykami.Pojawiła się technika inkrustacji(układania wzorów z kości słoniowej, masy perłowej,złota) i intarsji(układania wzorów z różnych gatunków drewna).
Dzieła literackie były pełne dynamiki ,zdania zawikłane,szyk przestawny.Szlachta pisywała w wyszukanym stylu listy,pamiętniki,a także wiersze.Dbałośc o forme wypowiedzi doprowadziła jednak czasem do zatarcia jasności.Nawet do długich i zawiłych tytułów wplatywano obce słowa,nazywane makronizmami.Rzadko oddawano te utwory do druku;częściaj autorzy popisywali się nimi podczas publicznych czy rodzinnych uroczystości.
Tematyke swych dzieł twórcy baroku czerpali z Bibli,mitologi,,histori i życia codziennieg.Autorzy barokowej architektury rzeźby,malarstwa,literatury i muzyki chcieli zadziwic i oszołomic odbiorców,dażyli do jak najsilniejszego oddziaływania.Dlatego ich dzieła odznaczały się przepychem,bogactwem barw i światłocieni.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta