profil

Środki ochrony przed skażeniami i zakażeniami

poleca 85% 845 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Indywidualne środki ochrony dróg oddechowych

Podstawowymi środkami ochrony dróg oddechowych, oczu i twarzy są maski przeciwgazowe. Dzielą się one na filtracyjne i izolacyjne. Działanie ochronne masek filtracyjnych polega na oczyszczaniu skażonego powietrza w momencie jego przepływu przez pochłaniacz. Maski izolacyjne całkowicie izolują drogi oddechowe, oczy i twarz od środowiska. Oddycha się tlenem znajdującym się w specjalnych zbiornikach. Istnieje wiele typów masek przeciwgazowych, w które wyposaża się armie i przygotowuje dla ludności cywilnej, ale różnice między nimi, poza wyglądem są niewielkie. Np. dla rannego istnieje specjalna maska, pozwalająca na nałożenie jej na obandażowaną głowę i uszczelnienie wokół szyi za pomocą specjalnego kołnierza i pasków.
Do najstarszych masek zaliczamy: maskę filtracyjną typu wojskowego i maskę filtracyjną typu cywilnego tzw. ?Heros? Współcześnie używa się nowocześniejszych masek przeciwgazowych, są to wojskowe maski MP-4 oraz MP-5.

Maska przeciwgazowa Mp-4 składa się z 3 części:
-część twarzowa
-wkładki filtrosorpcyjne
-nagłowice taśmowe

Maskę, MP-4 można nosić na trzy sposoby w zależności od potrzeby:
- położenie marszowe-, jeśli nie zagraża zastosowanie broni masowego rażenia albo wystąpienie skażeń lub zakażeń
- położenie pogotowia-, jeśli zagraża życiu
- położenie bojowe- z chwilą wykonania komendy

Maska przeciwgazowa MP-5składa się z 4 części:
- część twarzowa
-filtropochłaniacz
-urządzenie umożliwiające picie
- torba nośna

Maska Mp-5 dostępna jest w czterech rozmiarach

Wysokość twarzy. Odległość w linii prostej od podbródka do wgłębienia nosowo-skroniowego
Obwód twarzy po linii owalnej poprzez uszy, podbródek oraz ponad brwiami
Rozmiar maski
Powyżej 127 mm

1
Od 116 do 127 mm
Powyżej 605 mm
Poniżej 605 mm
2
3
Poniżej 116 mm

4
Zastępcze środki ochrony dróg oddechowych

W czasie gdy maski przeciwgazowe nie są dostępne w czasie skażenia należy w inny sposób ochronić o drogi oddechowe oczy oraz twarzy. Można zastosować zwilżoną w wodzie lub w wodnym roztworze sody oczyszczonej chusteczkę, tampon z gazy, ręcznik itp. Pomimo tego nie chronią one całkowicie przed działaniem bojowych środków trujących i biologicznych, zabezpieczają jednak przed skażeniem dróg oddechowych pyłem promieniotwórczym. I obniżają prawdopodobieństwo zakażenia bronią biologiczną.

Indywidualne środki ochrony skóry:

Jednakże nie wystarczy tylk9o ochraniać drogi oddechowe oraz twarz. Należy zabezpieczy również skórę np. przed działaniem ciekłych (kropli, mgły) środków trujących, środków biologicznych, substancji promieniotwórczych, a także przed promieniowaniem cieplnym wybuchów jądrowych i środkami zapalającymi (napalm).

Najbardziej przydatne dla ochrony skóry są:
płaszcz ochronny (OP-1)
W skład płaszcza wchodzą rękawice ochronne, pończochy oraz gumowe kalosze. Wykonywany jest ze specjalnej tkaniny dwustronnie gumowanej,
Rozmiary płaszczów:
I - wzrost: do 165 / dł. podeszwy: 315mm
II - wzrost: 165-180 / dł. podeszwy: 335mm
III - wzrost: powyżej 180 / dł. podeszwy: 350mm

odzież ochronna lekka (L-2, L-1)
Odzież ochronna lekka jednoczęściowa zbudowana jest z kombinezonu, w który w skład wchodzą spodnie z kaloszami, bluzę z kapturem i rękawami zapinanymi pętelką. Dwuczęściowa odzież składa się z bluzy z kapturem i rękawami zapinanymi pętelką na kciuk oraz spodni z kaloszami i szelkami. Wykonana jest z podgumowanej tkaniny bawełnianej.

Zastępcze środki ochrony skóry
W wypadku skażenia lub zakażenia rejonu powinniśmy natychmiast ochronić ciało oraz skórę z pomocą wszystkich dostępnych środków. W tym celu można użyć ubrań, które znajdziemy w domu. Najlepiej gdy Są one nieprzemakalne i wykonane s folii skóry ortalionu i tkanin podgumowych.

Jako środki zastępcze mogą być wykorzystane:

Wszelkiego rodzaju płaszcze i peleryny przeciwdeszczowe (wykonane z płótna impregnowanego lub podgumowanego, gumy, tkaniny z włókien sztucznych, plastyków, itp.),
Buty gumowe, z tworzyw i skórzane z długimi cholewami, śniegowce, itp.,
Okulary ochronne (przemysłowe, motocyklowe, narciarskie),
Nakrycia głowy skórzane, gumowe i z tworzyw.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty