profil

Gady - ściąga.

poleca 84% 1473 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

BUDOWA ANATOMICZNA . – Czaszka posiada niej otworów jest silniej wysklepiona i jest więcej miejsca na mózg. – kręgosłup się rozrósł rozrósł stosunku do płazów – są żebra z mostkiem

Nowością Jest: 1. Jeden kłykć potyliczny 2. Inne połóżenie sczęki górnej, zrasta się ona z mózgoczaszką . 3. Powstaje podniebienie twarde 4. Rozdzielenie na jamę nosową i jamę gębową ( jest wentylacja płuc podczas posiłku)
KRĘGOSŁUP: Dzieli się na 5 odcinków 1) Szyjny ( atlas, obrotnik) 2) piersiowy – jest klatka piersiowa 3) Lędźwiowy , kręgi
Podobne są do żeber ale są krótsze 4) Krzyżowy ( 2 kręgi)
5) Ogonowy ( o różnej długości)
- Obręcz barkowa - obręcz miednicowa
– Kończyna przednia ( są dwie kości przedramienia ( łokciowa i promieniowa) ) – Obręcz biodrowa – Kończyna tylna ( są dwie kości podudzia – piszczelowa i strzałkowa) KRĘGI U PŁAZA SĄ PRZODOWKLĘSŁE.

UKŁ. ODDECHOWY . Oddychają płucami. Zwiększa się powierzchnia wymiany gazowej – wydłużają się drogi doprowadzające powietrze do płuc. – zmienia się mechanizm przewietrzania płuc, za pomocą żeber.

UKŁ. Krwionośny. Nowością jest przegroda w komorze, czyli krew się nie miesza. Są dwa obiegi krwi.

UKŁ. WYDALNICZY . Jest nerka zamiast pranerki – moczowód wtórny. Gady bardzo mało produkują moczu.

UKŁ. POKARMOWY. – zęby są homodontyczne czyli jednorodne i rosną oen przez całe życie – długi ruchomy język
- mogą połykać ofiary w całości.

UKŁ.NERWOWY - mózg, rdzeń Składa się z 5 części. Duże jest kresomózgowie zbudowane z 2 półkul, między nimi międzymózgowie, dość duży móżdżek – rdzeń przedłużony ( jest S owatao wygięty) - w kresomózgowiu powstała kora nowa czyli istota szara , dzięki niej zwierzęta mogą się uczyć. Z mózgu wychodzi 12 par nerwów.

NARZĄDY ZMYSŁU: - wzrok ( jest akomodacja , soczewka zmienia kształt) – węch , - słuch i równowaga ( jedna kostka słuchowa) - narząd smaku – narząd

ROZRÓD GADÓW: Gady ( parzyste jądra, nasieniowód, kloaka –stek) Nowością jest nasieniowód. nasieniowód samców pojawił się narząd kopulacyjny, zapłodnienie jest wew.

SAMICA – parzyste jajniki, kloaka . Zapłodnienie odbywa się w 1 części , jest to lejek, plemniki muszą pokonać dużą drogę.
Jaja gadów są bogate i duże i mają substancje odżywcze. Rozwój jest prosty i z jaj wykluwa się miniaturka gadów. Jaja musż rozwijać się nalądzie. Jaja mogą rozwijać się na lądzie: bo wykształciły się błony płodowe 1. Błona- owodnia , tworzy przestrzeń w której jest płyn 2. Błona – omocznia Błona tworzy pęcherz w którym jest mocz 3. Błona – kosmówka zapewnia dostarczenie tlenu, i usuwa dwutlenek węgla, są to OWODNIOWCE.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata