profil

Bicenoza morza

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Biocenoza jest to zgrupowanie populacji roznych gatunkow zyjacych na okreslonym terenie i w danym srodowisku; zgrupowanie to moze byc duze lub male. Wspoldzialanie roznych organizmow podtrzymuje strukture i funkcje zespolu i jest podstawa dla ekologicznej regulacji sukcesji zespolu. Jedna z wazniejszych zasad ekologii glosi, ze zarowno zwierzeta, jak i rosliny zyjace razem, sa rozmieszczone w uporzadkowany sposob, a nie rozproszone przypadkowo na powierzchni ziemi.
Pierwotnymi producentami w srodowisku morskim podobnie jak w innych , sa rosliny -organizmy fitoplanktonowe (mikroskopijne rozmiary), glownie okrzemki wiciowe, ktore spelniaja funkcje odpowiadajace roslinom kwiatowym na ladzie.
W oceanach zyja takze organizmy zooplanktonowe. Naleza do nich wszystkie zwierzeta unoszone biernie przez ruch wody. Trudna jest do opisania nieograniczona roznorodnosc i piekno tych malych organizmow.
Aktywnymi mieszkancami strefy nerytycznej sa liczne gatunki ryb, duze skorupiaki, zolwie, foki, wieloryby, a takze ptaki morskie. Rozmieszczenie wszystkich tych konsumentow jest ograniczone przez temperature, zasolenie i skladniki pokarmowe, ale mozna w nim wyroznic strefowosc w kierunku pionowym i poziomym. Najwieksza ilosc ryb wystepuje w polnocnych wodach oraz tam gdzie sa zimne przyplywy. Tylko kilka gatunkow nalezy do ryb handlowych. ? swiatowych polowow stanowia sledz dorsz lupacz, rdzawiec, losos, fladra, plastuga, gladzica, halibut, makrela, tunczyk, i bonito. Zespol flader i dorszy nalezy do ryb dennych. Rybami tymi podobnie jak innymi morskimi organizmami odzywia sie wiele ptakow. Brodziec piskliwy, siewka, czapla, kulik i inne ptaki wystepujace w strefie powyzej granicy przyplywu i litoralu; kormoran, ges morska, pelikan w strefie sublitoralu, petrela i burzyk w dolnej czesci strefy nerytycznej.
Strfa oceaniczna jest bardziej uboga w gatunki i mniej licznie zasiedlona przez organizmy niz strefy przybrzezne. Ich przedstawiciele moga byc przezroczysci lub miec zabarwienie niebieskie, dzeki czemu sa prawie niewidoczni w wodzie. Najbardziej charakterystycznymi zwierzetami otwartego oceanu sa wieloryby-jedyne prawdziwe i calkowicie morskie ssaki.
Flora i fauna morz arktycznych jest inna niz w morzach tropikalnych. Granice miedzy nimi sa ostre i zmieniaja sie w zaleznosci od sezonu. Cieple wody Oceanu Atlantyckieg, Indyjskiego i Spokojnego sa oddzielone przez obszary zimnych wod.
W gorze, nad powierzchnia otwartego morza, zyja oceaniczne ptaki-petrele, albatrosy i fregaty. Musza one powracac na lad w okresie rozrodu. Jednak pozostala czesc swojego zycia spedzaja na morzu. Moga one wystepowac na calym swiecie, lecz zalezy to od rozmieszczenia ryb, ktore sa z kolei uzaleznione od obecnosci fitoplanktonu.
Dno morza stanowi miekki mul, powstaly z resztek organicznych zwierzat i roslin oraz skorupek otwornic, promienic i innych zwierzat. Na dnie oceanu, na najwiekszych glebokosciach zyje wiele bezkregowcow z cienka przezroczysta skorupka, natomiast spokrewnione z nimi formy zyjace w plytkiej wodzie maja gruba i twarda skorupe, zabezpieczajaca przed fala. Na glebokosciach 6000-8000 m zyja wieloszczety, jezowce, rozgwiazdy, mszywioly i ramienionogi.
Biocenozy maja wyrazne pietra, wyrozniane w wiekszosci przypadkow na podstawie pionowych roznic w fizycznych czynnikach, takich jak temperatura, naslonecznienie, i tlen. Udzial tych czynnikow w stratyfikacji oceanow jest zupelnie wyrazny. Pietrowosc, przez zwiekszenie liczby ekologicznych nisz na danej powierzchni zmniejsza konkurencje miedzy gatunkami i umozliwia koegzystenje wiekszej liczby gatunkow na danym terenie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty