profil

Filozofowie przyrody, cz. 1.

poleca 85% 839 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Tales z Miletu

TALES
Pierwszym filozofem, jakiego znamy, był Tales z Miletu, greckiej kolonii w Azji Mniejszej. Wiele podróżował po świecie. Mówi się, że podał wysokość jednej z piramid w Egipcie, mierząc jej cień dokładnie w momencie, gdy jego własny cień miał tę samą długość, co on sam. Podobno zdołał także przepowiedzieć zaćmienie Słońca w 585 r, p.n.e.
Tales był zdania, że początkiem wszystkiego jest woda. O co dokładnie mu chodziło, nie wiemy. Może uważał, że wszelkie życie bierze swój początek w wodzie i gdy ulega rozkładowi, znów się w nią zmienia?
Kiedy przebywał w Egipcie, z pewnością widział, jak zaczynają kiełkować rośliny, gdy Nil ustępuje z pól wokół jego delty. Być może zauważył także dżdżownice i żaby pokazujące się po deszczu.
Prawdopodobne jest również, że Tales myślał o tym, jak woda przemienia się w lód i parę, aby później znowu przybrać postać wody.
Tales miał poza tym powiedzieć: „Wszystko pełne jest bogów”. I tu także możemy jedynie zgadywać, co miał na myśli. Być może obserwował czarną glebę, która jest początkiem wszystkiego, poczynając od kwiatów i zboża aż do małych owadów i karaluchów, i wyobrażał sobie, że ziemia pełna jest maleńkich zarodków życia, Pewne jest w każdym razie, że nie chodziło mu o bogów Homera.

ANAKSYMANDER
Następnym filozofem, o którym się dowiadujemy, był Anaksymander, który także pochodził z Miletu. Uważał, że nasz świat jest tylko jednym z wielu światów, które powstają i giną w tym, co nazwał bezkresem. Niełatwo powiedzieć, co miał na myśli mówiąc o bezkresie, ale jasne się wydaje, że nie chodziło mu o konkretny rodzaj materii – jak Talesowi. Być może uważał, że to, z czego wszystko jest stworzone, musi właśnie różnić się od wszystkiego, co tworzy. Pierwotna materią nie mogła być więc zwykła woda, lecz coś nieokreślonego, czyli bezkres.

ANAKSYMENES
Trzecim filozofem z Miletu był Anaksymenes. Uważał, że pierwotną materią, z której wszystko powstało, jest powietrze.
Anaksymenes znal oczywiście naukę Talesa o wodzie. Ale skąd wzięła się woda? Anaksymenes był zdania, że woda to zagęszczone powietrze. Widzimy wszak, że kiedy powietrze gęstnieje, zmienia się w wodę i pada deszcz. kiedy woda zgęstnieje jeszcze bardziej, zmienia się w ziemię. Być może widział, jak ziemia i piasek wyłaniają się topniejącego lodu. Anaksymenes był również przekonany, że ogień to rozrzedzone powietrze. Jego zdaniem więc zarówno ziemia, woda jak i ogień powstały z powietrza.
Droga od ziemi i wody do roślin na polu nie jest wcale taka daleka. Być może Anaksymenes uważał, że po to, by mogło powstać życie, niezbędna jest i woda, i ogień, i ziemia, i powietrze, jednakże punktem wyjścia nadal było powietrze. Podzielał więc pogląd Talesa, że musi istnieć jeden rodzaj materii, będący przyczyną zmian w przyrodzie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty